Przegląd prasy

O PRĘDKOŚCI – fakty i mity. Zacznijmy od Ja. Deklaracja i samokontrola

8 maja 2017

O PRĘDKOŚCI – fakty i mity. Zacznijmy od Ja. Deklaracja i samokontrola
Gospodarz Konferencji, Marek Konkolewski, dyrektor CANARD

W siedzibie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym odbyła się konferencja z udziałem ekspertów i dziennikarzy inaugurująca 4. Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Konferencja pt. PRĘDKOŚĆ – FAKTY I MITY. Nadzór nad ruchem drogowym jako element poprawy bezpieczeństwa drogowego.

Nadmierna i niedostosowana do warunków na drodze prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych – zgonów i urazów, stanowiąc ponad 1/3 wszystkich ofiar wypadków w krajach wysokorozwiniętych – przypominał w słowie wstępnym Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Sekretariat KR BRD oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym współorganizowały konferencję. Gospodarz spotkania, Marek Konkolewski, dyrektor CANARD, mówił o udziale Centrum w systemie BRD w Polsce, o oddziaływaniu na świadomość kierujących pojazdami w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów prędkości. Przybyli zapoznali się z interesującą prezentacją, wzbogaconą o pokaz stacjonarnych urządzeń rejestrujących jakimi dysponuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz urządzeń mobilnych. Mariusz Ciarka - rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, przedstawił statystki oraz wynikające z nich wnioski i ocenę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w kontekście niedostosowania prędkości do warunków ruchu. Anna Zielińska, reprezentująca Instytut Transportu Samochodowego omówiła niezwykle interesujące wyniki pomiarów prędkości przeprowadzonych w miejscach funkcjonowania fotoradarów. Następnie Barbara Król z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przedstawiła prezentację „Edukacja, kampanie medialne i społeczne – zintegrowane działania prewencyjne dla BRD”. Profesor Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, precyzyjnie i obrazowo omówił wpływ nadmiernej prędkości na życie i zdrowie uczestników ruchu drogowego. Na fakty, ale też mity na temat prędkości, okiem kierowcy rajdowego omówiła Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy. Paulina Karwowska, Światowa Organizacja Zdrowia, podobnie jak inni prelegenci, podkreśliła smutne światowe i europejskie statystyki wypadków drogowych. Bartłomiej Morzycki, prezes Partnerstwa Dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, apelował do obecnych dziennikarzy o rzetelne informowanie, a także kompetentną edukację społeczeństwa w zakresie zagadnień bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Na łamach tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS w rozpoczętym, tą tak interesującą konferencją, 4. Globalnym Tygodniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, szczegółowo omówimy zaprezentowane statystyki, analizy, oceny i wnioski. O prędkości – fakty i mity. To nasz – redakcyjny udział w Tygodniu. Wspólnie możemy więcej! Zacznijmy od Ja – deklaracja i samokontrola – to Wasz, naszych Czytelników, udział. (jm)