Legislacja

Dementi MSWiA w sprawie pieszych

9 maja 2017

Dementi MSWiA w sprawie pieszych
PRAWO DROGOWE@NEWS. Facebook: „Holenderska propozycja”

Dziennik „Rzeczpospolita” poinformował, iż istnieje prawdopodobieństwo wprowadzenia zakazu korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię. Nawet uszczegółowił swoje doniesienie – wskazując na 200 zł mandat za złamanie takiego zakazu. Zacytujmy fragment artykułu: „Taką propozycję przedstawił resort spraw wewnętrznych. W założeniu przepis miałby się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Problem w tym, że jak wynika z danych policji, w zdecydowanej większości winę za wypadki z ich udziałem ponoszą kierowcy. W 2016 r. na przejściach doszło do 8255 przypadków najechania na pieszego. Tylko w 2449 wypadkach wina leżała po stronie przechodzącego przez jezdnię. Ilu w tym czasie korzystało z telefonu? Nie wiadomo. Nikt nie prowadzi takich statystyk”. Czy rzeczywiście resort podjął prace nad takim zakazem? Otóż, nie.

Dementi. Na stronie MSWiA umieszczono stanowcze dementi: „Nawiązując do dzisiejszego artykułu „Zakaz rozmów na zebrze”, który ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita” informujemy, że w MSWiA nie są prowadzone żadne prace wprowadzające zakaz korzystania z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych. Artykuł z dzisiejszej „Rzeczpospolitej” przedstawia zbyt daleko idące wnioski. Kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym będą przedmiotem dyskusji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Omówione zostaną sprawy związane z działaniami profilaktycznymi i edukacyjnymi np. kampaniami społecznymi zwiększającymi świadomość pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.”

Projekt „Smart Stop”. W ramach komentarza postanowiliśmy przypomnieć ubiegłoroczną kampanię społeczną mazowieckiej drogówki pn. „Smart Stop”. Jej celem było zwrócenie uwagi niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, na potencjalnie tragiczne sutki korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię. Kampania była adresowana do młodzieży, ich rodziców i opiekunów. Czy te zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego zmieniły się? Nie, zdecydowanie nie!

Projekt +Light Line. Natomiast Holendrzy postanowili zainwestować i wprowadzać konkretne rozwiązania. W mieście Bodegraven testują specjalnie przygotowane przejścia dla pieszych, gdzie przy krawędzi jezdni umieszczono nowoczesne światła w technologii LED. Technologia bazuje na projekcie firmy HIG Traffic Systems i zakłada umieszczenie świateł LED-owych na krawędzi jezdni. Tak, aby wpatrzeni w ekran telefonu mieli szanse dotrzeć światło obowiązujące na przejściu. Projekt nazwanaL +Light Line. Światło zielone zapala się zaraz po czerwonym, ale w drugą stronę działa to trochę inaczej. Przed zapaleniem się czerwonego światła to zielone przez kilka sekund miga. Ma to być ostrzeżenie przed tym, że wkrótce zapali się czerwone. (jm)