Przegląd prasy

Obowiązkowe testy

8 lipca 2020

Obowiązkowe testy
TVN.Warszawa – „Po drugim wypadku autobusu ratusz zawiesza umowę z Arrivą. "Komunikacja będzie funkcjonowała normalnie" [kliknij]

W dniu dzisiejszym jeden ze stołecznych przewoźników - Arriva - już nie wyjechał na trasy. - Zawieszamy realizację usług firmy Arriva - poinformowała Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy. Decyzja została podjęta wobec kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem miejskiego autobusu wymienionego przewoźnika. Bez odpowiedzi pozostaje oczekiwanie zmiany ustawy.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zawiesza realizację usług przewozowych świadczonych w ramach trzech kontraktów przez firmę Arriva Bus Transport Polska. Od dnia 7 lipca ZTM wstrzymuje obsługę linii autobusowych przez firmę Arriva w Warszawie. Zawieszenie obowiązuje do odwołania, które może nastąpić po przedstawieniu przez spółkę dowodów lub okoliczności potwierdzających zdolność do bezpiecznego świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego. - Powyższa decyzja uzasadniona jest względami bezpieczeństwa pasażerów, które dla nas jest kluczowe - podsumowała rzeczniczka.

Karolina Gałecka - w trakcie konferencji prasowej - przypomniała, że po wypadku w dniu 25 czerwca (zginęła jedna osoba, cztery ciężko ranne), kierowca był pod wpływem amfetaminy, zostały mu postawione zarzuty i został aresztowany - władze Warszawy wysłały pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o ewentualną zmianę regulacji ustawowych tak, by stworzyć możliwość testowania kierowców przez ich pracodawcę pod kątem obecności substancji aktywnych we krwi. W dniu wczorajszym miało miejsce kolejne wydarzenie w ruchu drogowym z udziałem autobusu miejskiego. Pojazd linii 181 na Bielanach (ul. Klaudyny) uderzył w cztery zaparkowane auta i latarnię, w wyniku zdarzenia jedna osoba została przewieziona do szpitala. Policjanci, potwierdzili, iż kierowca autobusu był pod wpływem substancji odurzających. 25-letni kierowca został zatrzymany.

- Mamy świadomość, że jest to sytuacja nieuregulowana prawnie, natomiast biorąc pod uwagę te dwa zdarzenia w tak bliskim czasie podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu testów. Stawiamy bezpieczeństwo pasażerów na pierwszym miejscu - zapewniała przedstawicielka spółki Arriva Joanna Parzniewska - jeszcze przed podjętą decyzją Urzędu m.st. Warszawy.

- Testy mają być obowiązkowe dla wszystkich kierowców Arrivy; jeśli pracownik nie zgodzi się na ich wykonanie, przewoźnik powiadomi policję. - Przypominamy, że zarówno ZTM, jak i operatorzy nie mają uprawnień do kontroli pracowników na obecność w organizmie środków odurzających. Jeśli zachodzą podejrzenia co do stanu pracownika, wzywana jest Policja, która na miejscu przeprowadza odpowiednią kontrolę - przekazał Rzecznik ZTM Tomasz Kunert. I taki jest aktualny stan prawny. (jm)