Przegląd prasy

Otwieraj drzwi jak Holender - metoda the Dutch Reach

17 marca 2017

Otwieraj drzwi jak Holender - metoda the Dutch Reach
(fot. DINGO, RENAULT)

Gdy tylko z ulic zniknął śnieg i temperatura wzrosła znacznie powyżej zera, na ulice powrócili rowerzyści. Także miejskie wypożyczalnie rowerów są już przygotowane do rozpoczynającego się wkrótce sezonu. To oznacza, że kierowcy samochodów muszą przypomnieć sobie, że rowerzysta jest równoprawnym uczestnikiem ruchu i zachować szczególną ostrożność nie tylko podczas jazdy, ale także podczas wysiadania z samochodu. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault polecają sposób holenderski - the Dutch Reach. Jest to specjalna technika otwierania drzwi auta.

Metoda the Dutch Reach polega na otwieraniu drzwi samochodu ręką bardziej oddaloną od drzwi, czyli w przypadku kierowcy będzie to prawa ręka, w przypadku pasażera lewa. Postępując w ten sposób kierowca jest zmuszony do obrócenia ciała w kierunku drzwi, to daje mu możliwość spojrzenia przez ramię i sprawdzenia, czy nie nadjeżdża rowerzysta. Ta metoda minimalizuje ryzyko uderzenia rowerzysty, zepchnięcia go z roweru czy w skrajnym przypadku zepchnięcia na ulicę pod jadący pojazd. Dlatego w Holandii wprowadzono ją jako element edukacji nt. bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkołach oraz egzaminu na prawo jazdy*.

Warto korzystać z doświadczeń innych krajów w sytuacji, gdy w Polsce od kilku już lat dynamicznie rośnie popularność roweru jako codziennego środka transportu. Daleko nam jeszcze do statystyk Holandii czy Danii, ale dzięki wdrażaniu pewnych metod możemy pewne problemy minimalizować już teraz - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W zeszłym roku na polskich drogach doszło do 2549 wypadków spowodowanych przez innych użytkowników drogi, w których poszkodowany został rowerzysta. Zginęły w nich 102 osoby a prawie 2,5 tysiąca zostało rannych. Do większości wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi na obszarze zabudowanym**.

* thelegraph.co.uk/ RoSPA/ dutchreach.org

** policja.pl