Przegląd prasy

Paryż wolny od hulajnóg elektrycznych

20 września 2023

Paryż wolny od hulajnóg elektrycznych
(fot. PIXABAY)

Już od pierwszych dni września br. Paryż jest pierwszą europejską stolicą wolną od porzuconych hulajnóg elektrycznych, ich wypożyczalni, pędzących hulajnogistów itd. Władze miasta - zgodnie z decyzją wyrażoną w referendum mieszkańców - nie przedłużyły umów z operatorami tych pojazdów [kliknij] [kliknij]. Czy zakaz z Paryża przywróci temat e-hulajnóg do polskiej debaty publicznej?

Hulajnogi elektryczne w Paryżu - jako pierwszego miasta w Europie, które dopuściło ich wypożyczanie - pojawiły się w 2018 r. Ich popularność dynamicznie rosła. W minionym roku zarejestrowano 20 mln podróży z użyciem hulajnóg elektrycznych, aż stały się problemem. Już w czerwcu 2019 r. odnotowano pierwszą śmiertelną kolizję. Pędzący hulajnogiści niebezpiecznie manewrujący pomiędzy pieszymi, czy porzucone w przestrzeni publicznej pojazdy stały się realnym zagrożeniem. Dziś już ich nie ma, za wyjątkiem tych stanowiących prywatną własność. Ci nieliczni kierujący muszą jednak przestrzegać obowiązujących zasad ruchu drogowego np. zakazu jazdy po chodnikach, czy ograniczeń prędkości jazdy. Dziś pojawia się opcja powiększenia floty rowerów, a już operatorzy oferują wynajem tych elektrycznych. - W dużym mieście można żyć bez wypożyczania hulajnogi elektrycznej - zapewniał David Belliard, zastępca burmistrza Paryża odpowiedzialny za przestrzeń publiczną. (…) - Zwiększymy ofertę wynajmu rowerów na krótki okres przez tych samych operatorów - wyjaśniał.

W wielu krajach, wielu miastach trwają działania dla ograniczenia prędkości hulajnóg elektrycznych np. w Rzymie do 6 km/godz., Oslo planuje zakaz ich wypożyczania w godzinach nocnych. Natomiast Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu postuluje zakaz poruszania się hulajnogami osobom poniżej 16. roku życia.

Czy zakaz z Paryża przywróci temat e-hulajnóg do polskiej debaty publicznej? W Polsce w 2022 r. odnotowano 272 wypadki drogowe według pojazdu sprawcy. To 1,4% wszystkich. Życie straciły 3 osoby, rany odniosło 278 osób [kliknij]. (jm)

Słowa kluczowe Francja hulajnoga Paryż