Przegląd prasy

Powracający problem

8 stycznia 2019

Powracający problem
Radio ZET – „Rewolucja w przepisach? Chodzi o starszych kierowców” [kliknij]

Ostatnio media ponownie intensywniej informują, iż „Unia Europejska zapowiada” lub „urzędnicy planują” zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowych badań lekarskich kierowców seniorów, a co za tym idzie „wszystko wskazuje, że już niedługo w Polsce…”, „Ministerstwo już pracuje nad nowymi przepisami”. Nie można zaprzeczyć słuszności - co podkreślają lekarze - idei obowiązkowych badań dla tej grupy kierowców. Niektórzy eksperci mówią o potrzebie zmian przepisów. Resort inicjuje oraz skutecznie realizuje kampanie informacyjne, szkolenia i warsztaty dla seniorów. Też bardzo słusznie. Czytelnicy jednej ze stacji radiowych na pytanie „Czy popierasz wprowadzenie obowiązku okresowych badań lekarskich dla kierowców-seniorów?” - w 33% odpowiada TAK, w 62% - NIE, 5% nie ma zdania. Jak wyjaśniał nam ekspert brd - biorący udział w ankiecie, ale także w szkoleniach i spotkaniach np. z policjantami - kierowcy-seniorzy - wizytę u lekarza odbierają jako pierwszy krok w kierunku odebrania im uprawnień.

Decyzja daleko przed nami i wcale nie wydaje się oczywista. Podobnie jak nieoczywistą jest sama granica wieku tzw. seniora.

W całej tej „kampanii” odnajdujemy jednak bardzo ważny element. Otóż seniorom uświadamia się, iż powinni dobrowolnie zgłaszać się na badania, sprawdzić swoją zdolność do kierowania pojazdami i tylko po to, aby zmienić okulary, dowiedzieć się o ewentualnych skutkach przyjmowanych leków itd. itp. Skuteczne są – oferowane przez wiele ośrodków szkolenia - jazdy doszkalające. Producenci wskazują, iż warto korzystać z nowoczesnych urządzeń pojazdów jak czujniki cofania i inne. Ci sami eksperci udzielają rad praktycznych, aby unikać trudnych manewrów np. skrętów i zawracania na skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej, unikania podróży wieczorem czy nocą, też w sytuacji złych warunków atmosferycznych. Wszystko, aby dzięki tym działaniom stać się bezpieczniejszym uczestnikiem ruchu drogowego. A może powinniśmy także pomyśleć o powrocie do pomysłu oznaczenia pojazdów tej grupy kierowców naklejką z dębowym czy srebrnym listkiem? (jm)