Przegląd prasy

Przestrzeń i mobilność dzieci w mieście (podcast)

1 czerwca 2023

Przestrzeń i mobilność dzieci w mieście (podcast)
Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. #19 Przestrzeń i mobilność dzieci w mieście [podcast - kliknij] (fot./graf. Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego)

To jak wygląda przestrzeń uliczna w miastach, ma wpływ na rozwój i bezpieczeństwo dzieci. W 2022 r. w Polsce, w wyniku wypadków drogowych zginęło 53. dzieci do 14 roku życia. Ruchu drogowy to jednak nie tylko zagrożenie wypadkiem, to również zanieczyszczenie powietrza, które wpływa na odpowiedni rozwój dzieci. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że zanieczyszczenie powietrza zabija rocznie 1200 osób do 18 roku życia.

O tym jak zmieniać przestrzeń na bezpieczniejszą, zdrowszą oraz bardziej dostosowaną do potrzeb dzieci, Krzysztof Woźniak z Radia TOK FM rozmawia z Agnieszką Krzyżak-Piturą z Fundacji „Rodzic w mieście” i Barbarą Król z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

- Rozmawialiśmy z dziećmi (…) Generalnie dzieci nie czują się bezpiecznie. Część z nich mówi wprost, że samochody przed szkołą powodują, że się czują niebezpiecznie. Część nie widzi tego zagrożenia tak bezpośrednio… [kliknij] - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura. - Wychowanie komunikacyjne jest dosyć oderwane od rzeczywistości… [kliknij] - ocenia Barbara Król. - Co poza edukacją, która jest w szkole?… [kliknij] - dopytywał, Krzysztof Woźniak.

[kliknij]