Legislacja

Minister zaostrzy przepisy dot. pijanych kierowców

2 czerwca 2023

Minister zaostrzy przepisy dot. pijanych kierowców
1.06.2023 r. Konferencja prasowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro (fot. Ministerstwo Sprawiedliwości)

28.05.2023 Boksycka (województwo świętokrzyskie), wypadek drogowy z pięcioma ofiarami śmiertelnymi (fot. Radownictwo Powiatu Ostrowieckiego)

W minioną niedzielę (28 maja br.) w Borsyckiej miał miejsce tragiczny wypadek drogowy, w efekcie którego śmierć poniosło pięć osób, jedna w stanie ciężkim trafiła do szpitala. 37-letni Piotr M., zdaniem prokuratury sprawca zdarzenia, decyzją Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim nie został tymczasowo aresztowany. Minister Zbigniew Ziobro zapowiedział zaostrzenie przepisów stosowanych wobec pijanych kierowców.

Z orzeczeniem sądu nie zgadza się prokuratura. Prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach mówi: - Nie zgadzamy się z tym orzeczeniem sądu. Będziemy je skarżyć do Sądu Okręgowego w Kielcach. Sędzia Tomasz Durlej, rzecznik Sądu Okręgowego informował, że kluczowe w tej sprawie były procedury. W postępowaniu karnym sąd musi przesłuchać podejrzanego przed zastosowaniem tymczasowego aresztowania. - Sąd udał się w miejsce, w którym kuruje się podejrzany. Ze względu na fakt, że przyjmuje on leki morfinopodobne nie ma z nim kontaktu i pozostaje w półśpiączce. Na miejscu sąd przeprowadził dowód z opinii biegłego, dotyczący tego czy podejrzany może uczestniczyć w czynnościach procesowych. Lekarz biegły zaopiniował, że nie może - tłumaczył sędzia.

Tymczasem 1 czerwca odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, który kategorycznie informował: - Jest to kolejny przypadek, który w ostatnich miesiącach zdarza się na polskich drogach, że pijany, do tego jeszcze naćpany sprawca odbiera życie niewinnym osobom. Dodajmy - sprawca jest podejrzany o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i środków odurzających. - Według opinii biegłego sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych. Ale biegły nie wykluczył, że zachowanie sprawcy to mogła być tak naprawdę gra, obliczona na niezastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - mówił szef resortu sprawiedliwości.

Sytuacja unikania tymczasowego aresztowania - poprzez powoływanie się na stan zdrowia - nie jest odosobniona. Minister zapowiedział wprowadzenie zmian przepisach, aby wyeliminować podobne praktyki. Więcej - jak informuje rzecznik resortu wydane też zostało polecenie, aby w toczących się pracach nad zmianami w Kodeksie karnym zaostrzyć karę za takiego rodzaju straszny czyn, jak spowodowanie wypadku w Boksyckiej. Obecnie to zagrożenie karą więzienia w wymiarze 2-12 lat, zmiana to zaostrzenie do wymiaru 5-20 lat. Resort przypomina, iż wkrótce w życie wejdą przepisy, które przewidują m.in. konfiskatę aut pijanych kierowców. W komunikacie specjalnym czytamy także: „Jako Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wyda też instrukcję, aby każdorazowo w podobnych przypadkach prokuratura badała przesłanki do zastosowania najsurowszej kwalifikacji prawnej w postaci zabójstwa z zamiarem ewentualnym”. (jm)

1.06.2023. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości:

Zaostrzenie przepisów wymierzonych w pijanych kierowców

- Doszło do kolejnej wielkiej tragedii, śmierci pięciu niewinnych osób. Wszystko dlatego, że pijany i będący pod wpływem narkotyków pirat drogowy, nie zważając na ludzkie życie, postanowił zorganizować sobie rajd - powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (1 czerwca br.) konferencji prasowej w Boksyckiej. W niedzielę 28 maja br. w wypadku drogowym zginęła tu cała rodzina, a jedna osoba walczy o życie w szpitalu.

Minister złożył wyrazy współczucia rodzinie i bliskim osób, które zginęły. - Przyjechałem tutaj, żeby dać wyraz współczucia dla tych, którzy zostali pokrzywdzeni, ale też i oburzenia wobec faktu, że do tego zdarzenia doszło. Jest to kolejny przypadek, który w ostatnich miesiącach zdarza się na polskich drogach, że pijany, do tego jeszcze naćpany sprawca odbiera życie niewinnym osobom - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Minister Sprawiedliwości odniósł się również do niezastosowania przez sąd tymczasowego aresztowania wobec Piotra M. podejrzanego o spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu i środków odurzających. - Według opinii biegłego sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych. Ale biegły nie wykluczył, że zachowanie sprawcy to mogła być tak naprawdę gra, obliczona na niezastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania - mówił szef resortu sprawiedliwości.

W związku z powtarzającymi się sytuacjami unikania tymczasowego aresztowania przez sprawców przestępstw Minister Sprawiedliwości zapowiedział zmiany w przepisach, które wyeliminują możliwość unikania aresztu poprzez powoływanie się na stan zdrowia.

- Poleciłem wiceministrowi Marcinowi Warchołowi przygotowanie zmian w prawie, które w przyszłości wykluczą tego rodzaju symulacje - zapowiedział Minister Sprawiedliwości. Zapewnił, że przepisy będą stosowane szczególnie w sytuacji, kiedy doszło do poważnego przestępstwa i zaszły wszystkie okoliczności, które przemawiają za zastosowaniem środków zapobiegawczych.

Minister Zbigniew Ziobro wydał też polecenie, aby w toczących się pracach nad zmianami w Kodeksie karnym zaostrzyć karę za takiego rodzaju straszny czyn, jak spowodowanie wypadku w Boksyckiej. Dzisiaj grozi za to od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektowanym przepisem będzie to od 5 do 20 lat więzienia. To dodatkowe zaostrzenie kar. Wkrótce wejdą bowiem w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy, które przewidują m.in. konfiskatę aut pijanych kierowców.

Jako Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wyda też instrukcję, aby każdorazowo w podobnych przypadkach prokuratura badała przesłanki do zastosowania najsurowszej kwalifikacji prawnej w postaci zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości