Przegląd prasy

Stołeczne Dni Transportu Publicznego

17 września 2021

Stołeczne Dni Transportu Publicznego
(grafika – materiały prasowe ZTM Warszawa)

Ma 33 metry długości, może pomieścić 240 osób i jest bardzo cichy. Mowa o najnowszym warszawskim tramwaju. Z drugiej strony najstarszy stołeczny autobus wyprodukowany w latach 30. XX wieku. Takie pojazdy będzie można obejrzeć podczas tegorocznych Dni Transportu Publicznego – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Z powodu epidemii rozmach wydarzeń będzie mniejszy niż było to w nieepidemicznych latach ale także będzie co zobaczyć.

Najdłuższy tramwaj. Tramwaje Warszawskie w sobotę, 18 września zapraszają na pętlę przy pl. G. Narutowicza na wystawę zabytkowych pojazdów. Będą tramwaje, których dziś nie można już zobaczyć na ulicach (poza Warszawskimi Liniami Turystycznymi latem) ale także ten, który jeszcze nie wozi pasażerów czyli tramwaj Hyundai (jeden z dwóch, które dotarły do stolicy w lipcu tego roku, ze 123 zakupionych dla Warszawy). Najnowszy 33-metrowy tramwaj jest dłuższy o 2,5 metra od obecnie użytkowanych pojazdów. Może pomieścić 240 pasażerów. Podczas projektowania dużą wagę przyłożono do ochrony środowiska naturalnego. Składy są ciche – emitują dźwięki o natężeniu 74 decybeli, czyli o ok. trzy decybele mniej niż dziś eksploatowane wagony. Na pętli będzie można także odwiedzić promocyjne stoiska Warszawskiego Transportu Publicznego. Będą atrakcje dla dzieci a pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego odpowiedzą na pytania dotyczące komunikacji miejskiej. Będzie można także złożyć wniosek o wydanie lub przedłużenie Karty Ucznia, Warszawskiej Karty Miejskiej, Karty Warszawiaka. Po zakończeniu wystawy odbędzie się parada zabytkowych tramwajów, które pokonają trasę: Pl. Narutowicza - Grójecka - Al. Jerozolimskie - most Józefa Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Targowa - Ratuszowa - Jagiellońska – S. Starzyńskiego - most Gdański – Z. Słomińskiego - Międzyparkowa – gen. W. Andersa - Marszałkowska - Nowowiejska – L. Krzywickiego - Filtrowa - Pl. Narutowicza.

Najstarszy autobus. Miejskie Zakłady Autobusowe i Komunikacja Miejska Łomianki zaprezentują autobusy o napędzie gazowym i elektrycznym. Obecnie w barwach WTP kursuje ok. 500 nisko i zeroemisyjnych autobusów. Stale rozbudowywana jest sieć miejskich ładowarek autobusów elektrycznych. Operatorzy autobusowi – wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej – przygotują 18 września na pl. Defilad wystawę pojazdów o alternatywnych źródłach napędu oraz zabytkowych. Nie zabraknie na niej somuy – najstarszego stołecznego autobusu. Takie wozy kursowały po ulicach przedwojennej Warszawy. Były to wówczas najnowocześniejsze autobusy na świecie, a egzemplarze produkowane dla stolicy Polski wyposażono w skórzane fotele oraz mahoniowe obicia ścian i sufitów. Wojenną zawieruchę przetrwały trzy takie wozy, które kursowały do 1949 roku.

Jak buduje się metro. Metro Warszawskie zorganizuje 19 września dzień otwarty na budowanej stacji C20 Kondratowicza. Postępy prac będzie można oglądać w godz. 11.00-15.00. Na najmłodszych zwiedzających będą czekały wyjątkowe atrakcje.

Tydzień z Mobilnym Serwisem Rowerowym. Przez cały czas trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, na ulicach Warszawy będzie działał mobilny, bezpłatny miejski serwis rowerowy (w dni powszednie w godz. 7.00 – 17.00 a w weekend w godz. 9.00 – 15.00).

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dni Transportu Publicznego są organizowane w Warszawie od 2002 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tydzień pomiędzy 16 a 22 września jest cyklicznym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej poświęconym zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań komunikacyjnych z naciskiem na wybór transportu zbiorowego oraz innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań. Dopełnieniem ETZT jest Dzień bez Samochodu 22 września.

Hasło tegorocznego EZTZ  brzmi: „Bezpieczeństwo i zdrowie dzięki zrównoważonej mobilności”. Jest ono ukłonem w stronę mieszkańców Europy i świata, którzy od wielu miesięcy mierzą się z trudami pandemii koronawirusa. Jednocześnie ma być przyczynkiem do refleksji nad okazją do zmian w dobie kryzysu zdrowotnego. Swój udział w ETZT 2021 zapowiedziało dotychczas 2 344 miast z 45 krajów. (ZTM)