Przegląd prasy

Światowy Tydzień BRD. Prędkość – czy Polacy powinni zwolnić?

19 maja 2021

Światowy Tydzień BRD. Prędkość – czy Polacy powinni zwolnić?
(fot. PEXELS)

Trwa Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W tym roku odbywa się  pod hasłem „Zarządzanie Prędkością”. Do 23 maja na całym świecie trwają debaty na temat wpływu prędkości na bezpieczeństwo. Ten temat został poruszony w najnowszym podcaście z cyklu "Pasmo Bezpieczeństwa" Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego pt.: „Prędkość - czy Polacy powinni zwolnić”.

Według danych opublikowanych przez WHO prędkość ma pozytywny wpływ na mobilność i skrócenie czasu transportu, niestety negatywnie wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego, zwiększając zarówno prawdopodobieństwo wypadków drogowych, jak i dotkliwość ich konsekwencji.

W najnowszym Podcascie goście Krzysztofa Woźniaka – dziennikarza radia TOK FM, prof. Joanna Żukowska – dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej i Radosław Czapski – manager ds. Globalnego Bezpieczeństwa w Banku Światowym poruszają temat prędkości na polskich drogach.

- Prędkość to jedno z najważniejszych zjawisk w ruchu drogowym. Wpływa między innymi na ryzyko wypadku drogowego, ale przede wszystkim na wielkość jego skutków. Zbyt szybka jazda jest drugą przyczyną wszystkich wypadków drogowych w Polsce i pierwszą przyczyną wypadków śmiertelnych - mówi Dorota Olszewska, Prezeska PBD. - W naszych podcastach poruszamy tematy ważne i potrzebne. O bezpieczeństwie trzeba rozmawiać, edukować innych i cały czas pracować nad sobą - dodaje.

Podcast „Pasmo Bezpieczeństwa”, zainicjowany przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, to cykl rozmów członków Stowarzyszenia i ekspertów z dziedziny szeroko pojętego bezpieczeństwa drogowego.

Najnowszy odcinek podcastu można znaleźć na stronie Partnerstwa [kliknij]

***

Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (Partnerstwo) działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Od momentu powstania w 2000 roku do 2006 roku było afiliowane przy Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ministerstwie Transportu. W maju 2007 zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i od tej pory jest niezależną instytucją skupiającą przedstawicieli trzech sektorów życia publicznego: biznesu, rządu i organizacji pozarządowych.