Ekspert wyjaśnia

Hulajnogista czy hulajnogowiec? Odpowiada prof. Jan Miodek

18 maja 2021

Hulajnogista czy hulajnogowiec? Odpowiada prof. Jan Miodek
Prof. Jan Miodek. TVP Polonia VOD. Słownik polsko@polski. Hulajnogistka, odc. 439 [kliknij] (fot. screen)

Językoznawca Jan Miodek odpowiada na pytanie jak nazywać osobę kierującą hulajnogą. Padają określenia: hulajnogista, hulajnogowiec, hulajnożysta, hulajnożnik. Rozstrzygającą wydaje się konkluzja profesora: - Hulajnogista mieści się w szeregu: rowerzysta, motocyklista, czołgista i w tym sensie nie można mu nic zarzucić.

W popularnym programie telewizyjnym zatytułowanym „Słownik polsko@polski” prof. Jan Franciszek Miodek - językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk - odpowiedział na pytanie czytelnika w sprawie określenia kierującego hulajnogą jako hulajnogisty. - Jak nazwać człowieka jadącego hulajnogą, bo hulajnogista chyba brzmi śmiesznie? - brzmiało pytanie. Profesor analizował: - Wiemy, że od paru miesięcy nomen omen hulają ci ludzie po chodnikach, po ulicach - boimy się ich wszyscy. Już słyszałem o bardzo wielu poważnych wypadkach. To jest duża prędkość. Szczególnie, gdy idę z młodszym wnukiem to bardzo uważam. I już jest pytanie - Jak się taki człowiek nazywa? Hulajnogista? Tak jak rowerzysta, motocyklista, tak jak czołgista, ale widzę też hulajnożystę (z wymianą na ż), widzę - hulajnożnika. Brzmi śmiesznie - słusznie, ale myślę, że brzmieniowo neutralniejszy byłby np. hulajnogowiec. (…) Myślę, że może ten hulajnogista się przyjmie, ale w moim pierwszym odruchu bardziej neutralny brzmieniowo byłby hulajnogowiec. Powtórzę - hulajnogista mieści się w szeregu rowerzysta, motocyklista, czołgista i w tym sensie nie można mu nic zarzucić.

W przestrzeni medialnej pojawiały się także takie określenia jak: hulajnojeździec czy hulajnog. Jak się okazało nawet językoznawcy nie mieli pewności. Internauci proponowali np.: hulajnożysta, hulajnożec, hulajnojeździec, hulajnogodżysta, a także scoot (od nazwy zawodów w jeździe na hulajnodze - scoot battle). - W internecie najczęściej mówią hulajnog. Hulajnogista byłby bardziej poprawny, ale nie wiem, czy się przyjmie, bo dość długi i trudny do wymówienia - podkreśla dr hab. Joanna Smól.

Trzymajmy się autorytetów, ale też nazewnictwa już funkcjonującego w środowisku kierujących tymi pojazdami - hulajnogistów. (jm)