Tu sytuacja prawidłowa po 20. maja - drogą rowerową (określenie ustawy - Prawo o ruchu drogowym) czy ścieżką rowerową (określenie występujące w prawie budowlanym) - poruszają się rowerzyści i kierujący hulajnogami elektrycznymi, tak samo na przejeździe rowerowym (fot. Jolanta Michasiewicz)
Przed nami ważne zmiany obowiązujących przepisów ruchu drogowego regulujące kwestie dotyczące pojazdów jakimi są hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego. Jutro wejdzie w nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym [kliknij]. Wątpliwości wciąż są. Wielokrotnie powtarzają się pytania dotyczące zachowań kierujących tymi pojazdami na przejściach dla pieszych, w sytuacji gdzie nie ma wyznaczonego przejazdu rowerowego.
Pytanie: Co zrobić, gdy zbliżamy się hulajnogą elektryczną do przejścia dla pieszych? Brak jest ścieżki rowerowej więc jadę chodnikiem co jest dozwolone w niektórych przypadkach. Czy mogę wjechać na przejście? Czy mam się zatrzymać? Czy zejść i przeprowadzić hulajnogę?
Odpowiada ekspert brd. W trakcie DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ, która odbyła się 13 maja, Jacek Mnich - ekspert ds. brd, b. policjant, b. naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu odpowiadał: - Jeżeli jesteśmy na przejściu, a wcześniej jechałem pojazdem [hulajnogą elektryczną – przyp. red.] to patrz na przepisy dotyczące rowerów. Zabrania się przecież przejeżdżania pojazdem wzdłuż po przejściach dla pieszych. Czyli trzeba zejść z hulajnogi, czy z urządzenia transportu osobistego, przejść pieszo przejściem na drugą stronę. I tyle, w innym przypadku oczywiście łamiemy prawo.
Takie zachowanie obowiązuje z dniem jutrzejszym, dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dotychczas użytkownik hulajnogi elektrycznej był traktowany jako pieszy uczestnik ruchu drogowego. W ubiegłym roku w Krakowie miał miejsce wypadek na przejściu dla pieszych. Kierowca potrącił kobietę poruszającą się hulajnogą elektryczną - wówczas policjant komentował: - Kobieta poruszała się prawidłowo wyjaśnił mł. asp. Piotr Szpiech, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. W myśl obowiązujących przepisów jadący na hulajnodze traktowany jest jako pieszy. Warto dodać, że inaczej sytuacja wygląda w przypadku rowerzystów, którzy przez przejście powinni przechodzić prowadząc rower, a jechać mogą tylko, gdy równolegle obok pasów jest przejazd dla rowerzystów.
Pamiętajmy - od 20. maja sytuacja hulajnogisty zmienia się - to już nie pieszy, a kierujący pojazdem! (jm)