Ogłoszenia

Od dziś w Unii Europejskiej obowiązuje paszport covidowy

1 lipca 2021

Od dziś w Unii Europejskiej obowiązuje paszport covidowy
(fot. PIXELS)

Od dzisiaj w Unii Europejskiej obowiązują tzw. paszporty covidowe czyli Unijne Certyfikaty COVID (UCC). Niektóre kraje indywidualnie, zaczęły je wydawać jeszcze w czerwcu np. Polska. Unijny Certyfikat COVID - w aplikacji mObywatel - jest oficjalnym dokumentem, który można okazać podczas kontroli granicznej.

Unijne Certyfikaty COVID (UCC) czyli tzw. paszporty covidowe (inne popularne nazwy to: zielony paszport, paszport szczepienny, zielony certyfikat, cyfrowy certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19) zdecydowanie ułatwią podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Możemy je pobrać m.in. w aplikacji mObywatel lub Internetowym Koncie Pacjenta [kliknij]. Dokumenty wydawane są dla trzech grup: osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 (podwójną dawką), ozdrowieńców po COVID-19, osób z negatywnym wynikiem testu w kierunku COVID-19, przy czym akceptowane są dwa rodzaje testów: molekularne (PCR, NAAT, LAMP) i antygenowe. Różnice między tymi trzema grupami (statusami) dotyczą przede wszystkim czasu obowiązywania paszportu covidowego. W każdym kraju UE mogą obowiązywać też inne zasady związane z danym statusem. W Polsce paszport szczepionkowy jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przeciw COVID-19. W przypadku ozdrowieńców paszport jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. W przypadku negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa certyfikat jest ważny tylko przez 48 godzin.

Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu dostępny jest – poza językiem polskim – w języku angielskim. Aby zmienić język, w którym prezentowany jest certyfikat wystarczy w dolnym menu wybrać przycisk „ENGLISH” lub „POLSKI”. Komisja Europejska przyjęła, że wszystkie certyfikaty będą dostępne w języku narodowym i w tłumaczeniu na język angielski. Aktualne informacje o dokumentach niezbędnych przy podróży do jednego z krajów UE - stale aktualizowane dostępne są na stronie: https://reopen.europa.eu/pl

Powtórzmy: dzięki niemu podróżny uniknie obowiązku odbycia kwarantanny lub przejścia dodatkowego testu i będzie mógł swobodnie podróżować po całej Unii Europejskiej. Używajmy maseczek zakrywających nos i usta, w miarę możliwości zachowujmy dystans. I oczywiście szczepmy się. (jm)

Słowa kluczowe koronawirus Unia Europejska