Przegląd prasy

Szlaban na ryzyko! Film, którego wolałbyś nie zobaczyć

20 czerwca 2016

 

f3561aa4847604d36f3d0854d968c0ae16cc3912

7089f1fcf697c91e2aa0f4447f458ca0e3d121f1

Film - http://www.bezpieczny-przejazd.pl/video/ oraz https://www.youtube.com/watch?v=yPvg2jZ6YpU

(541-78 I 77)

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają kolejną, XII edycję kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach – Bezpieczny przejazd. Mimo że maleje liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych, to nadal 98% kolizji jest skutkiem ignorowania przez kierowców znaków drogowych, czerwonych świateł i omijania rogatek.  

PKP PLK S.A. podejmuje wiele działań podnoszących poziom zabezpieczeń: modernizuje przejazdy i zastępuje skrzyżowania drogi z torami bezkolizyjnymi wiaduktami, współpracuje z zarządcami dróg, aby dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, który działa na ponad 1000 przejazdach kolejowo - drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców – respektowania zasad bezpieczeństwa. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to dowód dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i innych. Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach. Dlatego PKP PLK S.A. rozpoczyna tegoroczną kampanię pod hasłem – “Szlaban na ryzyko!”.

W Polsce jest ponad 12 700 przejazdów kolejowo - drogowych. Od 2005 roku liczba wypadków na nich zmniejszyła się o jedną trzecią. Od stycznia do marca 2016 roku na przejazdach kolejowo - drogowych w Polsce doszło do 40 wypadków i kolizji, w których zginęło 18 osób. Podobna sytuacja była w ubiegłym roku. 

Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków “STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Wypadki na przejazdach i z osobami wkraczającymi na tory w miejscach niedozwolonych, odpowiadają za blisko 80% wypadków na kolei i prawie 100% ofiar.

W XII edycji kampanii przeprowadzane będą debaty i konferencje o bezpieczeństwie, akcje informacyjne na przejazdach i tzw. “dzikich przejściach”, spotkania edukacyjne z dziećmi, kampania w mediach, dodatkowe materiały dla instruktorów nauki jazdy. Organizatorzy zaplanowali intensywną współpracę z youtuberami, blogerami oraz vlogerami, aby dotrzeć z informacją o celu respektowania przepisów do młodzieży.

Ponadto wśród stałych i całorocznych działań, prowadzonych w ramach Bezpiecznego przejazdu, organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, happeningi, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach. Kampania jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską.

Słowa kluczowe przejazd rowerowy