Przegląd prasy

To nie jest „suwak”! - apelują policjanci

16 stycznia 2020

To nie jest „suwak”! - apelują policjanci
Policja pl - „To nie jest „suwak”!” [kliknij]

Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym w zakresie zasady tzw. jazdy na suwak obowiązują z dnie 6 grudnia 2019 r. Wcześniej szeroko informowano o tym nie tak nowym przepisie. I… jak się okazuje polscy kierowcy nie znają obowiązującego prawa drogowego!

Niebezpieczny manewr drogowy. Historia następująca: kilka dni temu na jednej z kieleckich ulic doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Kierujący osobowym peugeotem – jadący lewym, kończącym się pasem ruchu – z pełną prędkością zmieniał pas ruchu. Wymusił pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu, ale to nie wszystko. Zatrzymał swoje auto na lewym pasie, wysiadł z pojazdu, podszedł do kierującego pojazdem, na którym chwilę wcześniej wymusił to pierwszeństwo. „ALE TERAZ JEST SUWAK”! – słychać na nagraniu głos kierowcy peugeota i chyba uważał, że ma rację i tylko rację. Teraz tą sprawą tego niebezpiecznego zachowania zajmują się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. W postępowaniu wyjaśniającym wykorzystane zostanie nagranie, które zostało przesłane do świętokrzyskich policjantów za pośrednictwem skrzynki stopagresjidrogowej@ki.policja.gov.pl

Policjanci przypominają i apelują! Przepisy dotyczące „jazdy na suwak” weszły w życie  6 grudnia 2019 roku i precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie.

Należy podkreślić że, musi występować znaczne zmniejszenie prędkości, a więc zazwyczaj będzie to spowolnienie „zatorem drogowym”, w którym pojazdy stoją lub poruszają się z niewielką prędkością. Przyczyną zatoru drogowego może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp.

Zasada „jazdy na suwak” nie znajduje zastosowania w przypadku istotnego zmniejszenia prędkości pojazdów względem prędkości dopuszczalnej, gdy ta zmniejszona prędkość będzie nadal wyższa, niż w przypadku zatoru drogowego (np. przypadek spowolnienia ruchu z 90 km/h do 40 km/h). Co istotne, zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania również w przypadku dojeżdżania do końca pasa ruchu, jeżeli nie występuje zator drogowy.

Pozornie oczywista zmiana przepisów ruchu drogowego, ale… kierowcy nie znają tego przepisu. Redakcja nasza ogłosiła akcję informacyjną i zadeklarowała odpowiedź na każde pytanie i... pytań było zaledwie kilka. (jm)