Przegląd prasy

Więcej czy mniej suwów w Paryżu? (Plus ou moins de sv a Paris?)

22 listopada 2023

Więcej czy mniej suwów w Paryżu? (Plus ou moins de sv a Paris?)
“L’argus”. „Plus ou moins de SUV à Paris ? Un vote organisé le 4 février” [kliknij] (fot. screen)

Paryż po spektakularnym wycofaniu z ruchu drogowego (jako pierwsza europejska stolica) - od września - hulajnóg elektrycznych, aktualnie zapowiada ograniczenia wjazdu do miasta suv-ów. 4 lutego 2024 odbędzie się referendum wśród mieszkańców w tej sprawie. Władze miasta, pod kierownictwem mer Anne Hidalgo, uznały bowiem, że duże i zanieczyszczające środowisko auta zabierają miejsce i trują, w związku czym ich kierowcy powinni płacić znacznie więcej za parkowanie.

Radni stolicy postanowili, aby przy ustalaniu stawek opłat za parkowanie uwzględniać rozmiar, wagę pojazdu oraz pojemność silnika. Uzasadniają, iż pojazdy przeznaczone do jazdy po drogach gruntowych czy górach są w mieście niepotrzebne, tymczasem liczba - wg danych wydziałów komunikacji w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła o 60% (stanowią aż 15% licz y paryskich samochodów). Pojazdy te zanieczyszczają środowisko, nadto właściciele parkują je na chodnikach czy ścieżkach rowerowych, stanowią realne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów.

Wizja czystego i zielonego Paryża zbliża się. Na dzień 4 lutego 2024 r. zaplanowano referendum lokalne w spawie obecności suv-ów i innych dużych samochodów w mieście. - To wy zadecydujecie, czy chcecie więcej czy mniej SUV-ów w Paryżu - zapowiedziała mer Paryża w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych. Nie chodzi jednak o wprowadzenie zakazu wjazdu tych pojazdów do francuskiej stolicy. Proponuję zmianę naszej polityki parkingowej, głosując za znacznym zwiększeniem opłat dla przyjezdnych za SUV-y i samochody terenowe - oświadczyła Anne Hidalgo. (jm)