Przegląd prasy

Wjeżdżasz pod prąd! Zatrzymaj się i natychmiast zawróć!

20 września 2022

Wjeżdżasz pod prąd! Zatrzymaj się i natychmiast zawróć!
W ubiegłym roku GDDKiA pilotażowo postawiła pierwszych 10 tablic, wiosna kolejnych 1110 wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Charakterystyczne duże, żółte tablice z napisem STOP ZŁY KIERUNEK i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu pojawiły się m.in. przy autostradzie A4, dziś instalowane są kolejne (fot. GDDKiA/Maciej Zalewski)

Zgodnie z zapowiedzią Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystąpiła do instalacji kolejnych tablic informacyjnych o treści STOP ZŁY KIERUNEK. Ostrzegają one kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu. Dodajmy w nowym taryfikatorze tzw. punktów karnych za to wykroczenie przewidziano 15 punktów.

GDDKiA rozpoczęła kolejny etap instalacji tablic informacyjnych STOP ZŁY KIERUNEK (nie są to znaki informacyjne). Została ona poprzedzona ankietą dotyczącą rozpoznawalności tablic. Okazało się, że kierowcy rozumieją przekazywaną im w ten sposób treść - ostrzeżenie przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu. Odpowiedziało 2187 respondentów: 70 proc. to osoby w wieku 25-50 lat, a 97 proc. z tej grupy poprawnie odpowiedziała na pytanie o znaczenie tablicy STOP Zły kierunek. 80 proc. naszych respondentów stanowili mężczyźni. 58 proc. respondentów ma prawo jazdy dłużej niż 10 lat, a 73 proc. to kierowcy pojazdów osobowych. W ankiecie zapytano, czy odpowiadający już widzieli tablicę STOP ZŁY KIERUNEK przy drodze szybkiego ruchu w Polsce i 80 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie. Podsumowując - okazuje się, iż rozpoznawalność przekazu jest dobra, a nawet bardzo dobra. 97 proc. uczestników ankiety zaznaczyło poprawną odpowiedź, czyli „Wjeżdżasz pod prąd - zatrzymaj się i natychmiast zawróć”. Z kolei 99 proc. badanych odpowiedziało, że nie zdarzyło się im wjechać pod prąd na drogę szybkiego ruchu. Większość respondentów, dokładnie 85 proc., odpowiedziała też, że nowe tablice są potrzebne.

Pierwsze tablice zainstalowano jeszcze w 2021 r., wiosną tego roku kolejne 111. W efekcie, dziś na łącznicach węzłów dróg szybkiego ruchu administrowanych przez GDDKiA, a także MOP-ach, mamy zamontowanych 429 tablic STOP Zły kierunek. Ich liczba jeszcze wzrośnie, tylko do końca września o kolejne 33 tablice. Sukcesywnie zatwierdzać będziemy następne lokalizacje - informuje GDDKiA. I apeluje - Niestety, wciąż zdarzają się przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, który wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym - dla innych, jak i samych siebie. Jeszcze raz apelujemy o przestrzeganie przepisów i stosowanie się do oznakowania!

Przypomnijmy też, że w obowiązującym od 17 września br. nowym taryfikatorze tzw. punktów karnych „jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunków przeciwnym niż wynikający z ustawy, lub znaków drogowych” jest zagrożone 15 punktami. (jm)