Przegląd prasy

WORD-y finansują: 3 mln zł na poprawę bezpieczeństwa przejść dla pieszych

22 czerwca 2022

WORD-y finansują: 3 mln zł na poprawę bezpieczeństwa przejść dla pieszych
21.6.2022 r. Sosnowiec, konferencja prasowa (fot. WORD Katowice)

Jak poinformowała PAP - 122 przejścia dla pieszych w woj. śląskim obejmie zainaugurowany w tym roku wojewódzki program bezpieczeństwa ruchu drogowego. WORD-y przekażą na inwestycje: Katowice - 1,4 mln zł, Bielsko-Biała - 1 mln zł i Częstochowa - 600 tys. zł.

W dniu wczorajszym w Sosnowcu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca wojewódzki program bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie śląskim. Poinformowano, iż w roku bieżącym 122 przejścia dla pieszych obejmie inicjatywa prowadzona i finansowana przez WORD-y w: Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie. Wartość inwestycji - 3 mln zł (w następującym podziale: Katowice - 1,4 mln zł, bielsko-Biała - 1 mln zł, Częstochowa - 600 tys. zł). Dofinansowanie ma objąć 50% kosztów inwestycji. Rzeczowy zakres projektów - jak zaplanowano - obejmie: zawężenia pasów ruchu (wykonanie przejść dla pieszych z zawężeniem jezdni), budowę przejść dla pieszych zawierających dodatkowe rozwiązania wspomagające i ułatwiające przekraczanie drogi : przejść wyniesionych, z wyspami azylu lub wysuniętymi platformami, ale także progi zwalniające, oświetlenie, dojazdy rowerowe i dojścia do przejść dla pieszych [kliknij].

Realizowany program adresowany jest do samorządów, które składały stosowne wnioski do word-ów. Jest to już druga edycja programu, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i wokół nich. Zapowiedziano także kontynuację tych działań. - Dla mnie to jest historyczny program, bo po raz pierwszy WORD-y w naszym regionie środki, które uzyskują z opłat z egzaminów, czy też innych działań przekierują wprost na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zawsze tych środków jest za mało. (…) - mówił w lutym br. Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego. [kliknij]

Według danych śląskiej policji w 2021 r. na przejściach dla pieszych w regionie doszło do 533 zdarzeń drogowych, w których ucierpiało 291 osób, a 12 poniosło śmierć. Nie ma najmniejszych wątpliwości, iż te statystyki uzasadniają podjętą inicjatywę. O rozmowę - na temat przywołanych działań, ale także edukacji w zakresie brd, sytuacji w ośrodkach egzaminowania itd. - redakcja tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS poprosiła dyrektora WORD w Katowicach Janusza Freitaga. (jm)