Przegląd prasy

Zakaz wjazdu samochodów zarejestrowanych w Rosji

18 września 2023

Zakaz wjazdu samochodów zarejestrowanych w Rosji
Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji (fot. mat. prasowe)

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji na przejściu granicznym Terespol-Brześć wygłosił oświadczenie dotyczące zakazu przywozu samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. - W związku z opublikowaniem 8 września tego roku wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej samochodów zarejestrowanych w Rosji, chcę poinformować, że zakaz ten na granicy polskiej będzie obowiązywał od jutra, czyli od 17 września i wchodzi w życie dziś o północy. Oznacza to, że żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego

Szef MSWiA zaznaczył, że jest to kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa, w związku z brutalną wojną na Ukrainie. - Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem, teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód nie wjedzie do Polski. Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie, jak i samochodów prywatnych - niezależnie od tego czy samochodem kieruje obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka. Samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski - dodał.

Jak czytamy w komunikacie resortu: Od niedzieli, 17 września br. obowiązuje zakaz przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Od 17 września 2023 r. zakazany jest zakup, przywóz lub przekazywanie do Unii Europejskiej, bezpośrednio lub pośrednio, samochodów i pozostałych pojazdów silnikowych przeznaczonych zasadniczo do przewozu 10 osób, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (z nadwoziem typu kombi) oraz samochodami wyścigowymi jeżeli pochodzą one z Rosji lub są wywożone z Rosji. O pochodzeniu samochodu z Rosji świadczy fakt zarejestrowania go w tym państwie.

Powyższy zakaz wynika z rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz.U. L 229 z 31.7.2014z późn. zm.). Pojazdy zarejestrowane w Rosji, wyposażone w rosyjskie tablice rejestracyjne, które od niedzieli pojawią się na polskich przejściach granicznych, będą cofane z powrotem do państwa spoza UE, z którego przyjechały, niezależnie czy będzie to Rosja czy też inny kraj. Działania takie będą prowadzone nawet jeśli kierowca auta nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej.

Źródło: MSWiA