Rozmowy

Andrzej Łabęcki. Kurs na automacie czy „manualu”?

26 lutego 2024

Andrzej Łabęcki. Kurs na automacie czy „manualu”?
Andrzej Łabęcki, instruktor nauki i techniki jazdy wszystkich kat prawa jazdy (fot. Jolanta Michasiewicz)

Mój Kolega chciał zapisać córkę na kurs prawa jazdy kat „B” i zadał mi pytanie czy lepiej zrobić kurs na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów, a następnie po pewnym czasie przystąpić do egzaminu na „manualu”, czy lepiej od razu zrobić kurs na manualnej skrzyni biegów?

Chcąc pomóc koledze w podjęciu decyzji uznałem za celowe poinformowanie go co - moim zdaniem - przemawia za tym, aby zrobić kurs na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów. W obecnej rzeczywistości świat motoryzacji idzie w kierunku automatyzacji i polepszenia warunków prowadzenia pojazdów poprzez zastosowanie automatycznych skrzyń biegów -pozbawionych pedału sprzęgła. Z roku na rok zwiększa się sprzedaż pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym, a większość tych pojazdów to „automaty”. To samo obserwujemy na rynku sprzedaży samochodów ciężarowych i autobusów. Dla nikogo nie będzie też tajemnicą, że prowadzenie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów jest dużo prostsze, nie wymaga tak daleko posuniętej podzielności uwagi, co przekłada się na sam proces nauki jazdy. Zmiana biegów, dobór odpowiedniej prędkości pojazdu do odpowiedniego biegu jest pewnego rodzaju wyzwaniem i nie każdy na początku nauki umie sobie z tym poradzić. Każdy kierowca, już nawet z niewielkim doświadczeniem, powinien zdawać sobie sprawę z tego jak dobór odpowiedniego biegu w trakcie konieczności nagłego przyspieszenia wpływa na dynamikę pojazdu, który prowadzi, a tym samym na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nauka jazdy pojazdem z automatyczną skrzynią biegów jest dużo prostsza - mniejszy stres, więcej uwagi możemy poświęcić temu co się dzieje na drodze, nie martwimy się zmianą biegów, ani tym czy pojazd nam zgaśnie w trakcie ruszania. To wszystko z pewnością plusy tego rozwiązania.

A jakie są minusy? Z pewnością wyższy koszt samego szkolenia, mniejsza ilość ofert nauki jazdy na automacie, a w przypadku chęci rozszerzenia uprawnień na „manuala” konieczność zdania ponownego egzaminu praktycznego pojazdem z manualną skrzynią biegów. W mojej ocenie drugi egzamin praktyczny będzie dla osób posiadających już pewne doświadczenie w ruchu drogowym w jeździe automatem, dużo mniejszym stresem, który często jest zabójczy dla egzaminowanych osób.

Porównując rozwiązania stosowane we Francji [kliknij] i w Polsce uważam, że francuskie rozwiązanie jest gorsze. Kierowca posiadający kod 78 i mogący go wykreślić z prawa jazdy po odbyciu jedynie 7 godzinnego szkolenia na pojeździe z manualną skrzynią biegów daje mniejszą gwarancję bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Uważam, że nasze polskie rozwiązanie, w którym wymagane jest zdanie egzaminu praktycznego na pojeździe z manualną skrzynią biegów jest lepszym rozwiązaniem. Kilkugodzinne szkolenie, bez jakiejkolwiek weryfikacji umiejętności przyszłego kierowcy, może spowodować dopuszczenie do ruchu drogowego osób, nieposiadających jeszcze dostatecznych umiejętności.

W tym miejscu należy też zwrócić uwagę na zapis wynikający z Ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którym osoba zdająca egzamin praktyczny na kat. C i D może go zdawać na wybranym przez siebie pojeździe - z automatyczną skrzynią biegów, i cały kurs może odbyć na pojeździe z automatyczną skrzynią biegów, w praktyce nigdy nie kierując pojazdem z manualną skrzynią biegów, a po zdanym egzaminie może prowadzić pojazdy zarówno z automatyczną jak i manualną skrzynią biegów.

Teoretycznie możemy też sobie wyobrazić kierowcę zawodowego (przemierzającego rocznie dziesiątki jak i nie setki tysięcy kilometrów samochodem ciężarowym), posiadającego uprawnienia kat. B z ograniczeniem do prowadzenia pojazdów z automatyczną skrzynią biegów (kod 78) i nie mogącego prowadzić samochodu osobowego wyposażonego w manualną skrzynią biegów. Dla mnie to absurd, z którym polski ustawodawca już dawno powinien zrobić porządek.

Andrzej Łabęcki

Instruktor nauki i techniki jazdy wszystkich kat prawa jazdy