Rozmowy

Czekamy o 11.00

14 marca 2024

Czekamy o 11.00
(od lewej) Konrad Romik, Tomasz Matuszewski, Marek Dworzecki (fot. archiwum)

- Wielkim problemem jest to w jaki sposób kształcimy oraz egzaminujemy kierowców. Musimy odejść od sztampy, kalki pewnego rodzaju zachowań, a przejść do praktyki - mówił ostatnio minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Poczuliśmy się wywołani do tablicy I właśnie kwestiom wokół systemu szkolenia, a przede wszystkim jego przyszłego kształtu poświęcimy najbliższe spotkanie - 14 marca br. - w ramach DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ. Zatytułowaliśmy je „SZKOLENIE POD EGZAMIN CZY?”.

1 marca br. osobowy ford prowadzony przez 33-latka wjechał w grupę pieszych na pl. Rodła w Szczecinie, rannych zostało 19 osób. Tego samego dnia w rozmowie z dziennikarzem stacji TVP Info minister infrastruktury Dariusz Klimczak uznał potrzebę i zapowiedział „poważną debatę czy na początku prawo jazdy nie będzie na próbę. (…) Czas także na to, żeby do konsultacji zaprosić nie tylko ekspertów, ale także żeby włączyły się w to organizacje branżowe, organizacje społeczne, stowarzyszenia, które zajmują się bezpieczeństwem ruchu drogowego i żeby zastanowić się czy tego typu przepisy należy wprowadzać”. I to niezwykle ważna deklaracja. Oczekiwany przekaz.

W trakcie przywołanej rozmowy padło pytanie o obowiązujący system szkolenia kandydatów na kierowców. Minister potwierdził: „wielkim problemem jest to w jaki sposób kształcimy oraz egzaminujemy kierowców. Musimy odejść od sztampy, kalki pewnego rodzaju zachowań, a przejść do praktyki”. Poczuliśmy się wywołani do tablicy I właśnie kwestiom wokół naszego krajowego systemu szkolenia, a przede wszystkim jego przyszłego kształtu poświęcimy najbliższe spotkanie w ramach DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ. Zatytułowaliśmy je „SZKOLENIE „POD EGZAMIN” CZY?”.

Do rozmowy prowadząca redaktor Jolanta Michasiewicz zaprosiła ministra Dariusza Klimczaka, niestety nie udało się dostosować naszych kalendarzy. Cieszymy się, iż także mimo wielu zobowiązań, czas dla nas znalazł niezawodny Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady BRD. Współrozmówcami będą: Tomasz Matuszewski, b. instruktor nauki jazdy, dziś egzaminator oraz Marek Dworzecki, instruktor nauki jazdy, inicjator i realizator idei Projekt Skandynawia.

Zapraszamy 14 marca br., tradycyjnie w formule on-line, rozpoczynamy o godz. 11.00.

Już dziś - cały czas w tle tragedii w Szczecinie - zapowiadamy kolejne debaty: pochylimy się nad potrzebą badań kierowców (21 marca) oraz podejmiemy próbę oceny obowiązujących od 1 stycznia br. zmian w egzaminowaniu (28 marca).