Rozmowy

Mariusz Sztal. Żeby Kowalski nie musiał być ekspertem

14 listopada 2022

Mariusz Sztal. Żeby Kowalski nie musiał być ekspertem
Mariusz Sztal, instruktor nauki jazdy, współwłaściciel OSK „IntroHL” w Warszawie, b. egzaminator (fot. Jolanta Michasiewicz)

W cyklu DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ kilkakrotnie omawiano zmiany w prawie obowiązujące od września br. W gronie zaproszonych Mariusz Sztal, instruktor nauki jazdy, były egzaminator, który w swoich wypowiedziach bardzo interesująco mówił o celu obowiązujących nowelizacji. To po co zmiany w prawie?

Pytanie: Po co są regulacje prawa? I jakie być powinny?

Odpowiada Mariusz Sztal, instruktor nauki jazdy, były egzaminator [kliknij]: Prawo ma służyć przede wszystkim obywatelom, po to, żeby zapewnić sferę bezpieczeństwa, szczególnie w zakresie ruchu drogowego. Różni ludzie, z różnymi potrzebami chcą korzystać z przestrzeni publicznej i mają prawo czuć się w niej komfortowo i bezpiecznie. Prawo temu ma służyć. Oczywiście, żeby mogło to być spełnione to równolegle musi zadziać się kilka rzeczy. Bezpieczeństwo musi być zapewnione od strony inżynieryjnej, od strony regulacji zasad ruchu - także, ale - z mojego punktu widzenia - edukacja i późniejsza represja powinny działać dokładnie w taki sam sposób. Wszystko to powinno stanowić jedną, spójną całość. (…)

Moja konkluzja jest taka, że Prawo o ruchu drogowym w zupełności może skończyć się na piątym artykule. (…) Gdyby na drodze wszyscy chcieli dobrze to w zupełności te pięć pierwszych artykułów rozwiązywałoby wszystkie problemy. Bo tak naprawdę cała reszta uszczegóławia konkretne sytuacje, konkretne zachowania itd.

I życzyłbym sobie, nam, wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, aby kontekst „ducha prawa” w taki sposób i we wszystkich obszarach dookreślać, żeby było to rzeczywiście intuicyjne. (…) Myślę, że wszyscy chcielibyśmy, żeby Kowalski nie musiał być ekspertem, nie musiał być doskonałym inżynierem, nie musiał być mecenasem, żeby móc po drodze poruszać się w sposób intuicyjny i bezpiecznie zawsze do celu trafiać.

DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ, 20 października 2022 r. tytuł: „Zmiany w prawie. Co dalej?. Uczestnicy spotkania: prowadząca - Jolanta Michasiewicz, redaktor naczelna tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS, zaproszeni Goście: Mariusz Sztal, instruktor nauki jazdy, współwłaściciel OSK „IntroHL” w Warszawie, b. egzaminator; prof. dr hab. inż. Stanisław Gaca, Katedra Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu Politechniki Krakowskiej; Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Realizacji Egzaminów Państwowych Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, egzaminator. Nagranie [kliknij]