Rozmowy

Sara Kurlit. O brd także w zaciszu domowym

10 marca 2020

Sara Kurlit. O brd także w zaciszu domowym
Sara Kurlit, instruktor nauki jazdy (fot. Jolanta Michasiewicz)

Po ostatniej debacie zorganizowanej podczas Krakowskich Dni BRD powrócił temat obowiązkowego przedmiotu szkolnego - wychowanie komunikacyjne. Jestem pewna, że wszyscy zgodnie popierają inicjatywę walki o jedną godzinę owego przedmiotu. W kuluarach tymczasem rozpoczęła się dyskusja, na jakim etapie wspomniane wychowanie miałby się rozpocząć. I tutaj również bez wątpliwości śmiem twierdzić, że większość z nas odpowie – jak najwcześniej.

Wiek przedszkolny to doskonały czas, żeby zacząć przekazywać dziecku pierwsze przepisy ruchu drogowego, uczulać na bezpieczeństwo oraz uczyć prawidłowych zachowań. Ponadto właśnie na tym etapie rozwoju producenci zabawek oraz książek oferują nam bogactwo wyboru pomocy dydaktycznych, dzięki którym nauka o ruchu drogowym staje się prosta i przyjemna.

Jednak zapominamy o tym, że na tym etapie rozwoju największy wpływ na dziecko ma rodzic. W tym okresie jest on dla pociechy autorytetem, ale przede wszystkim to właśnie on przebywa z dzieckiem w ruchu drogowym najczęściej. Właśnie dlatego, żeby edukacja drogowa była skuteczna musimy również podjąć „współpracę„ z rodzicami – szczególnie na wczesnym etapie nauczania. Powinniśmy edukować rodziców nie tylko w zakresie przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim uczulać na wszelkie aspekty dotyczące bezpieczeństwa dziecka na drodze takie jak np. prawidłowe zapięcie kasku na głowie, zachowanie podczas podróży komunikacją publiczną aż po dobór elementów odblaskowych. Musimy zachęcać rodziców, żeby sami wychowywali dzieci w domowych zaciszu w duchu bezpieczeństwa, ale także służyć im radą jak rozmawiać z pociechami o BRD na każdym etapie rozwoju. Wspomnieć, że wychowanie to nie tylko jedna rozmowa lub okazjonalne uczestnictwo w wydarzeniach lecz regularne przekazywanie wiedzy, ale także i przede wszystkim dawanie dobrego przykładu oraz nauka poprawnych nawyków.

Musimy pamiętać, że edukacja dzieci w zakresie BRD to współpraca wielu jednostek. Mowa tutaj nie tylko o współdziałaniu podmiotów takich jak Policja, WORD oraz Straż Pożarna ale przede wszystkim współdziałaniu wszystkich ludzi, którzy mają wpływ na kształtowanie postaw u dzieci. Opiekunowie w tym łańcuchu są znaczącym ogniwem dlatego nie możemy o nich zapominać wychowując młode pokolenie wkraczające w ruch drogowy. Jeżeli ktoś z Państwa organizuje zajęcia dotyczące BRD skierowane do rodziców , serdecznie zachęcam do kontaktu z redakcją. Chętnie opiszemy takie działania na łamach portalu oraz wymienimy się doświadczeniem oraz wiedzą. Zaprezentujemy działania, o których już nas Panstwo informowaliście, czekamy na więcej: e-mail: tygodnik@prawodrogowe.pl

Sara Kurlit (Kraków)