Statystyka

A na drogach nielegalne wyścigi

25 stycznia 2023

A na drogach nielegalne wyścigi
(fot. PIXABAY)

Po pięciu miesiącach resort infrastruktury odpowiedział na interpelację poselską w sprawie liczby zgłoszeń nielegalnych wyścigów na ulicach miast. Posłowie pytali ministra spraw wewnętrznych i administracji o ilość odnotowanych zgłoszeń, w styczniu resort podał dane. - Sytuacja ta powinna zostać jak najszybciej wyeliminowana z polskich ulic. Mamy nadzieję, że Policja będzie w stanie podjąć stosowne kroki w tym kierunku i zapewnić spokój i bezpieczeństwo mieszkańcom - komentowali posłowie. Resort do tej wypowiedzi nie odniósł się.

W sierpniu ub.r.  wysłana została interpelacji nr 35488 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie liczby zgłoszeń nielegalnych wyścigów [kliknij]. - Do naszych biur poselskich zgłaszają się osoby, które skarżą się na odbywające się na warszawskich ulicach nielegalne wyścigi. Ten niebezpieczny proceder w ostatnich latach zyskał znacznie na częstotliwości. Nie są to już pojedyncze incydenty, a seria dobrze zorganizowanych wydarzeń, które narażają życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego oraz zakłócają wypoczynek nocny mieszkańców. Jak donoszą media, w jednym wydarzeniu bierze udział nawet 100 samochodów, natomiast do ich powstrzymania, ze względu na braki kadrowe, są wysyłane 1-2 radiowozy. Ponadto uczestnicy wyścigów wykorzystują nowe technologie i aplikacje, za pomocą których przekazują sobie informacje również o ruchach Policji, czyniąc interwencje bezskutecznymi - informują autorzy interpelacji. Zadali pytanie: - Ze względu na brak legalnej definicji nielegalnych wyścigów oraz brak takiego terminu w zarządzeniu nr 12 Komendanta Głównego Policji z dnia 19 maja 2020 roku w sprawie Systemu Wspomagania Dowodzenia Policji zwracamy się z następującymi pytaniami: Ile zgłoszeń zostało przyjętych przez operatorów centrów ratunkowych pod hasłem “nielegalne wyścigi” na terenie Warszawy w 2021 oraz 2022 roku? Ile zgłoszeń zostało przyjętych przez operatorów centrów ratunkowych pod hasłem “nielegalny wyścig” na terenie Warszawy w 2021 oraz 2022 roku? Ile zgłoszeń zostało przyjętych przez operatorów centrów ratunkowych pod hasłem “wyścigi” na terenie Warszawy w 2021 oraz 2022 roku?

Odpowiedzi na interpelację 17 stycznia br. udzielił Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i administracji: poniżej przedstawiam informacje dotyczące liczby zgłoszeń jakie wpłynęły do centrów powiadamiania ratunkowego w omawianym zakresie. I oto one:

Hasło

2021 r.

1.01.- 31.08.2022 r.

nielegalne wyścigi

438

316

nielegalny wyścig

13

8

wyścigi

12623

2420

Oczywiście trudno na tej podstawie dokonać rzeczowej analizy, pamiętać należy o tym, iż rok 2021 i 2022 to lata covidowe. Jednak zdecydowanie uzasadniona jest opinia posłów: - Sytuacja ta powinna zostać jak najszybciej wyeliminowana z polskich ulic. Mamy nadzieję, że Policja będzie w stanie podjąć stosowne kroki w tym kierunku i zapewnić spokój i bezpieczeństwo mieszkańcom. Niestety resort był niezwykle powściągliwy i nie odniósł się do tej części interpelacji. (jm)