Statystyka

Gdzie jeździ się sprawnie i bezpiecznie – raport Oponeo na temat miast przyjaznych kierowcom

15 maja 2020

Gdzie jeździ się sprawnie i bezpiecznie – raport Oponeo na temat miast przyjaznych kierowcom

Po którym z polskich miast jeździ się najlepiej? Teoretycznie powinno się ono wyróżniać niewielkimi korkami, małą szansą na stłuczkę i łatwym dostępem do tanich miejsc parkingowych. Co się natomiast stanie, jeśli weźmiemy pod uwagę także ceny paliwa, ubezpieczenia OC oraz koszt sezonowej wymiany ogumienia? Wówczas dostaniemy szerszy ogląd na to, co można by określić ogólnie jako przyjazność kierowcom. Po raz czwarty zajął się tą kwestią portal Oponeo.pl we współpracy z twórcami systemu Yanosik przygotowali specjalny raport.

Najbezpieczniej w Radomiu, Kielcach i Wrocławiu

W ruchu drogowym najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników. Priorytetowo traktuje to zagadnienie w swoim rankingu Oponeo, dlatego jedną z ocenianych kategorii jest liczba wypadków drogowych. Łącznie wszystkie miasta były oceniane na podstawie 8 kryteriów.

(grafiki – portal Oponeo)

Do sklasyfikowania miast pod względem bezpieczeństwa drogowego posłużyły dane dostarczone przez aplikację Yanosik. Najpierw wyliczono jaka liczba wypadków zgłoszonych w ciągu roku przypada na tysiąc mieszkańców, a potem porównano wyniki. Im niższy wskaźnik, tym bezpieczniej. Dla zachowania podobnego kontekstu, miasta rozpatrywano w dwóch oddzielnych grupach. W pierwszej rywalizowały największe metropolie – powyżej 300 000 mieszkańców, w drugiej znalazły się miasta nieco mniejsze – pomiędzy 180 a 300 tysięcy zamieszkałych osób.

Najbezpieczniejszym dużym miastem okazał się Wrocław, gdzie średnia za 2019 rok wyniosła zaledwie 7,2 zgłoszonych kolizji w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Jak na mające problemy z płynnością ruchu miasto, w którym mieszka ponad 600 tysięcy mieszkańców jest to bardzo dobry wynik. Nieźle było także w Gdańsku i Szczecinie. Znalazły się one ex aequo na podium z solidnym wskaźnikiem – 8,2.

Na przeciwnym biegunie wylądowała Warszawa. W stolicy odnotowuje się zdecydowanie najwięcej kolizji drogowych. W 2019 roku Yanosiku zgłoszono 27687 takich zdarzeń, co przekłada się na ponad 15 wypadków przypadających na tysiąc mieszkańców. Choć jest to zdecydowanie najgorszy wynik w kraju, to należy zaznaczyć, że w porównaniu do zeszłorocznego zestawienia, wskaźnik spadł o ponad 3 wypadki.

W mniejszych miejscowościach zasadniczo notuje się mniej wypadków, co widać w wynikach rankingu. Rekordzistą pod względem bezpieczeństwa okazał się Radom ze współczynnikiem 5,2. W czołówce znalazły się również Kielce (6,4) oraz Białystok (7,3). Natomiast w najgorszych w tej dziedzinie Katowicach zanotowano trzy razy tyle wypadków w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, co w Radomiu.

Całość czwartej edycji Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom dostępna tutaj.