Legislacja

Prawo jazdy w szkołach zawodowych

15 maja 2020

Prawo jazdy w szkołach zawodowych
Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej (fot. KPRM/Krystian Maj)

O zaplanowanych na 18. i 25. maja zmianach przepisów regulujących nasze życie w okresie epidemii wiemy wszyscy. Niestety tymczasem wyłącznie z informacji przekazanych podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morwskiego i innych ministrów. Na stosowne rozporządzenie nadal czekamy. Tymczasem kilka zdan o zmianach adresowanych do uczniów i rodziców szkół zawodowych, policealnych.

Przejdźmy do szczegółów. Słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizować zajęcia praktyczne, które nie mogły odbywać się w systemie zdalnym. Oczywiście natychmiast przeba podkreślić, iż został tu postawiony twardy warunek spełnienia przez szkołę określonych wymagań. Po pierwsze słuchacz będzie musiał wyrazić zgodę, a w przypadku osób niepełnoletnich – takie oświadczenie będzie musiał złożyć rodzic lub opiekun prawny. Zajęcia praktyczne będą musiały być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż. Uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy:

* motocyklem (kat. A1/A2) – zawód: mechanik samochodowy;

* samochodem osobowym (kat. B) – zawody: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, w tym kierowca mechanik (w tym zawodzie szkoła dodatkowo przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego w zakresie tzw. kwalifikacji wstępnej);

* traktorem (kat. T) – zawody: rolnik, operator maszyn leśnych, ogrodnik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, jeździec.

Równocześnie Ministerstwo Zdrowia podkreśla i przypomina, że stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia z obowiązku stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa - te nadal obowiązują. Musimy pamiętać o zachowaniu 2-metrowego dystansu od innych; o zasłanianiu nosa i ust. Przestrzegajmy wszystkich zasad sanitarnych. (jm)