Statystyka

KGP podsumowała wakacje 2023: mniej wypadków, mniej rannych, mniej ofiar, ale…

5 września 2023

KGP podsumowała wakacje 2023: mniej wypadków, mniej rannych, mniej ofiar, ale…
Warszawa, Szkoła Podstawowa nr 157 im. Adama Mickiewicza, ul. Kazimierzowska 16 - briefing prasowy z udziałem (od prawej) inspektora Mariusza Ciarki, Rzecznika Prasowego Komendanta Głównego Policji oraz nadkomisarza Roberta Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji (fot. Jolanta Michasiewicz)

W Warszawie odbył się brefing prasowy z udziałem inspektora Mariusza Ciarki, Rzecznika Prasowego Komendanta Głównego Policji oraz nadkomisarza Roberta Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w trakcie której przedstawione zostało podsumowanie tegorocznej wakacyjnej edycji mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Odnotowano mniej o 273 wypadków drogowych, mniej o 8 ofiar śmiertelnych, mniej o 395 rannych, ale więcej o 43 osoby pijanych kierowców.

Coroczny okres wakacyjny jest intensywnym czasem pracy dla policjantów pionu ruchu drogowego. Każdego dnia w celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowców na drogi wyjeżdżało ich około kilku tysięcy. Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani również w zapewnienie porządku na drogach. Głównym celem ich działań - jak podkreślają policjanci - było ograniczenie liczby wypadków i kolizji.

Podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 4993 wypadki drogowe (mniej o 273 w stosunku do 2022 r.), w których zginęło 445 osób (mniej o 8 w stosunku do 2022 r.), a 5867 osób zostało rannych (mniej o 395 w stosunku do 2022 r.).

Porównując dane z zeszłego roku, wyniki są lepsze, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, w których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce. Najczęściej to właśnie nadmierna prędkość i lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich.

Policjanci od początku wakacji prowadzili również wzmożone kontrole trzeźwości i zatrzymali 20 884 pijanych kierujących. W porównaniu z ubiegłorocznym okresem wakacyjnym liczba ta jest niestety większa o 43 osoby (20 928).

Przypominamy, że po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół, dlatego już w drugiej połowie wakacji policjanci rozpoczęli kontrole w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych pod kątem prawidłowości oznakowania dróg prowadzących do szkół i przedszkoli oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. Liczba sprawdzeń wyniosła 14680, w tym ponad 1800 wniosków dotyczyło konieczności poprawy infrastruktury, z czego większość z nich została już zrealizowana.

Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Wrzesień charakteryzuje się zmienną aurą co należy wziąć pod uwagę podczas kierowania pojazdem i uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego. Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego obowiązkiem nas dorosłych jest dbanie o ich bezpieczeństwo nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze. Szybciej zapadający zmrok oraz opady deszczu wymagają od wszystkich szczególnej ostrożności. Najwięcej bowiem w kwestii wspólnego bezpieczeństwa zależy od samych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: BRD KGP