Statystyka

Śmieci na drogach to niebezpieczeństwo!

16 maja 2023

Śmieci na drogach to niebezpieczeństwo!
(fot. PIXABAY)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowała akcję w ramach której w ciągu dwóch tygodni zebrała ponad 500 ton śmieci, i tu tylko niespełna 30% to odpady pochodzące z koszy na terenie MOP-ów i parkingów. Czyli… te pozostałe 70% to te które leżały przy drogach. I apel: Nie podrzucajmy śmieci, nie tylko przy drogach. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo! Za taki czyn grozi kara grzywny od co najmniej 500 zł do nawet 5000 zł.

Za wysypiska przy drogach, płacą wszyscy. Kierowcy pojazdów i ich pasażerowie w czasie podróży pozbywają się głównie opakowań po posiłkach i napojach, a czasem butli po płynach eksploatacyjnych do pojazdu. Jak się okazuje tylko część trafia do koszy, a w większości lądują na poboczu. Takimi lekkimi odpadami trudno jednak osiągnąć wspomnianą wcześniej łączną wagę zebranych śmieci. Rzeczywistość okazała się zatrważająca. Z otoczenia naszych dróg sprzątano duże ilości gruzu pochodzącego z remontu domów i mieszkań, stary sprzęt AGD i RTV, meble, opony i elementy zdemontowane z pojazdów. Te śmieci zostały specjalnie tam podrzucone, a za ich utylizację zapłacimy wszyscy.

Niestety jest to proceder, który odnotowujemy na naszych drogach w całej Polsce. Podczas trwania samej akcji w woj. podkarpackim, na blisko 50-kilometrowym odcinku autostrady A4 między węzłami Tarnów Centrum a Sędziszów, z pasa drogowego oraz MOP-ów zebrano 965 szt. worków śmieci o łącznej wadze ponad 9,5 t. Niestety nie jest to wynik uzyskany tylko z odpadów wyrzucanych do śmietników na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP). Kolejny przykład to woj. łódzkie. Tutaj na ok. 50-kilometrowym odcinku A1, od węzła Łódź Północ w kierunku woj. kujawsko-pomorskiego, z samej jezdni zebrano ponad 2 t śmieci! To stanowi nieco ponad 45 proc. wszystkich odpadów zebranych na tym odcinku. Inny przykład z woj. łódzkiego to S8 i odcinek od węzła Sieradz Wschód do węzła Łódź Południe, gdzie w ciągu trwania akcji na ponad 62-kilometrowym odcinku zebrano z jezdni 1,7 t śmieci, czyli blisko 8 kontenerów. Z naszych wyliczeń wynika, że zamiast do śmietnika na jezdnię trafiło około 23 proc. wszystkich odpadów zebranych zarówno z MOP jak i z jezdni, czyli 13,8 t. W woj. lubelskim tylko z trzech dróg ekspresowych S12, S17 i S19 podczas trwania akcji z pasa drogowego oraz z MOP Wierzchowiska i Bystrzejowice zebranych zostało ok. 20 m3 odpadów, czyli ok. 5 t. Z kolei z pasa drogowego drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Kraśnikiem oraz dziesięciu MOP (woj. lubelskie) zebranych zostało ok. 60 m3 śmieci, co dało wagę całkowitą 9 t. W woj. mazowieckim podczas trwania akcji ze wszystkich dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA zebraliśmy ok. 170 t śmieci.

To tylko niektóre przytoczone przez nas przykłady procederu, którego skala jest ogromna. A co się z tym wiąże również koszty. Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. W 2022 roku na utrzymanie czystości m.in. pasa drogowego, parkingów oraz MOP-ów, GDDKiA wydała ok. 80 mln zł. Warto przypomnieć, że GDDKiA utrzymuje ok. 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 22 000 km. To jaką kwotę będziemy musieli przeznaczać na sprzątanie dróg, zależy nie tylko od ich użytkowników, ale także osób podrzucających śmieci. Szanujmy wspólne dobro i przestrzegajmy powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.

Korzystaj z MOP-ów i parkingów. Śmieci na drodze to niebezpieczeństwo! Śmieci na drodze i w jej otoczeniu to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. Po raz kolejny apelujemy do kierowców, aby zadbali o bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg. Prosimy, aby śmieci wyrzucali do specjalnie wyznaczonych koszy na odpady, które są ustawione w ciągu dróg krajowych na MOP-ach i parkingach. Śmieci wyprodukowane podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po posiłku typu fast food, możemy wyrzucić w domu lub gdy dotrzemy do celu podróży.

Nie podrzucajmy śmieci, nie tylko przy drogach. Za taki czyn grozi kara grzywny od co najmniej 500 zł do nawet 5000 zł.

Źródło: GDDKiA