Legislacja

Przesunięcie czy uchylenie? Tak, mówimy o UCHYLENIU!

30 marca 2018

Przesunięcie czy uchylenie? Tak, mówimy o UCHYLENIU!
PRAWO DROGOWE. 24.3.2018. „Jednak bez okresu próbnego” (kliknij)

Uznałam, że zostałam wywołana do odpowiedzi. Wywołał mnie do niej instruktor nauki jazdy Tomasz Kulik. Dlaczego? Otóż, informację opublikowaną na łamach portalu ŚCIGACZ pl, a opartą o nasze redakcyjne ustalenia nazwał „ścigaczowym dziennikarstwem…”. Bo: „Minister cyfryzacji nie zaproponował uchylenia przepisów, ale przesunięcia daty wejścia w życie. Uchylenie a odroczenie to dwie różne rzeczy” - cytujemy komentarz z mediów społecznościowych.

Drogi Panie Tomku, racja jest po stronie redakcji. Nie ma tu jakiejkolwiek pomyłki, w tym niezrozumienia pojęć „odroczenie” i „uchylenie”. Proszę popatrzeć na fragment omawianego projektu ustawy i pkt 8 (ilustracja nad tekstem), brzmi: „8) uchyla się rozdział 14”. Czyli? Czyli UCHYLENIE!

Przypomnijmy, informacja dotyczy projektu - do którego dotarła redakcja tyg. PRAWO DROGOWE@NEWS - ustawy z dnia… o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, opatrzonego datą 22 marca 2018 r. Projekt do dnia dzisiejszego nie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Tam nadal dostępny jest ten z datą 20 lutego br. Konsultacje projektu dotarły do etapu Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, ale i tu nowego projektu nie opublikowano, nie ma też ustaleń z tego etapu procedowania. Następnie projekt trafi do Komitetu Ekonomicznego RM, Komitetu Stałego RM, Komisji Prawniczej, aby był przedmiotem obrad Rady Ministrów. Dalej oczywiście Sejm itd.

Poruszył nas zapis proponujący w pełnym zapisie uchylenie rozdziału dotyczącego tzw. okresu próbnego. Informację opublikowaną w mediach społecznościowych czytały tysiące. Komentarzy niewiele, może właśnie z powodu zaskoczenia. Po dyskusji trwającej już latami…

Trudno powiedzieć, który z projektów ostatecznie trafi do rąk parlamentarzystów. Wiemy jedno, procedowanie powinno być przyspieszone – data 4 czerwca 2018, coraz bliżej. Tymczasem proponujemy malutką sondę w tej sprawie. (jm)