Ekspert wyjaśnia

Kierowco, czy wiesz, kiedy wyprzedzasz?

10 lutego 2022

Kierowco, czy wiesz, kiedy wyprzedzasz?
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Wyprzedzanie sprawia problemy wielu kierowcom. Często można zaobserwować łamanie przepisów ruchu drogowego przez osoby wykonujące ten manewr. W niektórych sytuacjach kierujący nie zdają sobie nawet sprawy, że właśnie wyprzedzają jadący obok pojazd. Prowadzi to do tak niebezpiecznych sytuacji jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Wyprzedzanie to jeden z trudniejszych manewrów i wielu kierowców nie czuje się pewnie, wykonując go. Nie zwalnia ich to jednak ze znajomości i przestrzegania przepisów ruchu drogowego, ponieważ w przeciwnym razie mogą spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. Bardzo duże znaczenie ma znajomość… definicji wyprzedzania.

Co to znaczy „wyprzedzać”? Zgodnie z kodeksem drogowym wyprzedzanie to „przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku”. Oznacza to, że wyprzedzamy nie tylko wtedy, gdy wymaga to od nas włączenia kierunkowskazu, zjechania na pas ruchu w przeciwnym kierunku i potem znów na właściwy pas. Manewr wyprzedzania wykonujemy również, gdy na wielopasmowej drodze jedziemy cały czas tym samym pasem i po prostu przejeżdżamy obok pojazdu poruszającego się sąsiednim pasem w tym samym kierunku.

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Nieznajomość przepisów prowadzi często do tego, że kierowcy wyprzedzają w miejscach, gdzie jest to bardzo niebezpieczne, np. na przejściach dla pieszych. Gdy kierujący pojazdem na sąsiednim pasie zwalnia w pobliżu przejścia dla pieszych, może robić to w celu przepuszczenia wchodzącej na nie osoby. Nie wolno nam więc w takim momencie wyprzedzać tego auta, bo grozi to potrąceniem pieszego. Z tego powodu za takie zachowanie przewidziano mandat w wysokości do 1500 zł – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zakaz wyprzedzania nie obowiązuje jedynie na przejściach o ruchu kierowanym. Oznacza to, że możemy wyprzedzać w pobliżu przejść i na nich, jeśli działa tam sygnalizacja świetlna lub ruch jest kierowany przez uprawnioną do tego osobę, np. policjanta (oraz nie ma znaków pionowych czy poziomych zakazujących wyprzedzania).

Wyprzedzanie z prawej strony. Innym częstym błędem kierowców, którzy nie przyswoili sobie definicji wyprzedzania, jest wyprzedzanie z prawej strony w sytuacjach, gdy nie jest to dozwolone. Kiedy więc można to robić?

Co do zasady z prawej strony wyprzedzamy pojazdy szynowe. Oprócz tego z prawej strony można wyprzedzić też inny pojazd, jeśli poruszamy się po jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu lub po drodze złożonej z dwóch lub więcej jezdni jednokierunkowych, każdej przeznaczonej dla przeciwnego kierunku ruchu (np. autostradach, drogach ekspresowych), o ile te jezdnie są rozdzielone.

Dodatkowo wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na jezdni dwukierunkowej w obszarze zabudowanym, jeśli jezdnia posiada wyznaczone minimum dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku, oraz poza obszarem zabudowanym, jeżeli wyznaczono minimum trzy takie pasy.