Ekspert wyjaśnia

Kursy na przewozy rzeczy

9 grudnia 2007

Pytanie: Czy kierowcy wykonujący przewozy własne muszą ukończyć kursy na przewozy rzeczy?

Odpowiedź: Tak. Muszą je ukończyć wszyscy kierowcom wykonujący przewóz drogowy, którzy uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C i D po 3 stycznia br. Gdy zdobyli uprawnienia i podjęli pracę przed tym dniem, to nie muszą jeszcze teraz mieć ukończonego kursu pod warunkiem, że: wykonują przewóz na potrzeby własne (legitymują się podczas kontroli zaświadczeniem o takim przewozie), taki przewóz spełnia warunki określone w art. 4 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym (m.in. kierowca ma być zatrudniony na umowę o pracę lub być właścicielem firmy). Mają obowiązek je uzupełnić do 10 września 2010 r.

Odpowiedzi udzielili: Marcin Leki, inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu i Sebastian Chwalibogowski, naczelnik w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego