Ekspert wyjaśnia

Metoda tzw. Dutch Reach czyli drzwi samochodu otwieraj prawą ręką

3 lutego 2022

Metoda tzw. Dutch Reach czyli drzwi samochodu otwieraj prawą ręką
„The Guardian” szeroko opisuje ten dość zaskakujący holenderski sposób otwierania drzwi pojazdu tzw. Dutch Reach, ale jednocześnie dostrzega jego sens. Metoda trafiła właśnie do brytyjskiego kodeksu drogowego [kliknij] (grafika facebook)

Fragment prezentacji Barbary Król. DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ. „Jak zdobywają prawo jazdy? (w Europie i na świecie)”. 27 stycznia 2022 r. [kliknij] (grafika - prezentacja B. Król)

Metoda czy technika tzw. Dutch Reach to zasada bezpiecznego dla rowerzystów otwierania drzwi samochodu, otwierania prawą ręką. Jej pomysłodawcami są Holendrzy, dziś trafiła do kodeksu drogowego w Anglii, Szkocji i Walii.

Zmiany w kodeksie drogowym. Bardzo szerokie zmiany - nowa hierarchię użytkowników ruchu drogowego wprowadza od soboty (29.1.2022 r.) znowelizowany kodeks drogowy obowiązujący w Anglii, Szkocji i Walii. Ministerstwo Transportu (DfT) podjęto próbę określenia hierarchii użytkowników dróg. Szczególną troską objęci zostali piesi i rowerzyści, ale także oni powinni być uważni we wspólnych przestrzeniach. Piesi uzyskują pierwszeństwo na przejściach, natomiast rowerzystom zaleca się jazdę środkiem pasów, tak aby byli lepiej widoczni, kierowcy podczas wyprzedzania powinni pozostawiać co najmniej 1,5 metra. I chyba po raz pierwszy pojawia się wskazanie dla właścicieli pojazdów elektrycznych, aby podczas ładowania auta byli uważni i nie stwarzali sytuacji niebezpiecznych np. potknięcia się pieszego o zalegające kable. Już przeprowadzona została szeroka ankieta, której respondentami było ponad 13 700 kierowców dla sprawdzenia wiedzy o zmianach. Okazało się, że 33% kierowców nie jest ich świadoma.

Metoda tzw. Dutch Reach. Zwróćmy uwagę na interesujący fragment tych zmian. Otóż do kodeksu drogowego trafia rekomendacja, aby kierowca czy pasażer otwierał drzwi samochodu używając ręki po przeciwnej stronie drzwi, ręką bardziej oddaloną od drzwi. Ta zasada zmusza do odwrócenia głowy i spojrzenia przez ramię, aby dostrzec i ostatecznie ograniczyć ryzyko poszkodowania zbliżającego się do pojazdu rowerzysty, czy motocyklisty. To minimalizacja ryzyka uderzenia rowerzysty także podczas wysiadania z zaparkowanego pojazdu, zepchnięcia go z roweru czy w skrajnym przypadku zepchnięcia na ulicę pod jadący pojazd - doprecyzowują eksperci techniki jazdy. Taka metoda bezpiecznego otwierania drzwi od lat jest stosowana jest w Królestwie Niderlandów. Trafiła do procesu szkolenia w zakresie brd, ale też jest elementem egzaminu państwowego [klikij].

- W Wielkiej Brytanii kara za otwieranie drzwi niewłaściwą ręką wynosi 1000 funtów. (…) Tymczasem trwa bardzo duża kampania informacyjna, po to żeby ta praktyka była jak najszerzej stosowana - informowała Barbara Król w trakcie prezentacji przedstawionej podczas DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ [kliknij]. O tej interesującej zasadzie otwierania drzwi przez kierowcę i pasażera pisaliśmy już kilka lat wcześniej, niestety nadal zaskakuje nas. (jm)