Ekspert wyjaśnia

Parkowanie tyłem w 5. krokach

29 listopada 2021

Parkowanie tyłem w 5. krokach
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Parkowanie prostopadłe tyłem nie należy do ulubionych manewrów dużej części kierowców. Choć ma liczne zalety, jest zwykle jednym z najsłabiej przećwiczonych sposobów parkowania, zwłaszcza w przypadku początkujących kierowców. Często unikają go jednak również bardziej doświadczone osoby. Warto więc przypomnieć sobie, w jaki sposób sprawnie i bezpiecznie parkować tą metodą.

Zbliżające się wyprzedaże, mikołajkowe i przedświąteczne zakupy to czas wyjątkowo wzmożonego ruchu na przysklepowych parkingach. W tym okresie często próbujemy zmieścić się naszym samochodem na wąskich miejscach postojowych dostępnych na parkingach galerii handlowych. I choć u niektórych kierowców parkowanie prostopadłe tyłem wywołuje prawdziwą panikę, wielu go unika, a są i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim do czynienia, ten sposób parkowania najlepiej sprawdza się właśnie w sytuacjach, gdy na wjazd nie mamy zbyt wiele miejsca i musimy manewrować na mocno ograniczonej przestrzeni. Jak bezpiecznie wykonać ten manewr?

- Niewątpliwą zaletą parkowania tyłem jest fakt, że wymaga ono najmniej miejsca. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie, przeprowadzając ten manewr, a nie chcemy wrócić do domu z uszkodzonym lakierem na aucie, warto najpierw nabrać wprawy i przećwiczyć parkowanie tyłem z dala od innych samochodów. Bardzo pomocne będzie także wcześniejsze ułożenie sobie w wyobraźni kolejnych ruchów kierownicą - mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

O czym trzeba pamiętać parkując tyłem? Przede wszystkim, zwłaszcza jeśli nie do końca ufamy swoim umiejętnościom, najlepiej parkować przy minimalnej prędkości. Nie należy też wykonywać żadnych gwałtownych ruchów kierownicą. Dobrym pomysłem jest, aby wcześniej minąć miejsce postojowe w celu upewnienia się, czy w parkowaniu nie przeszkodzą nam jakieś wystające elementy, np. niskie betonowe słupki czy wysoki krawężnik.

1. Nie zapomnij o zasygnalizowaniu zamiaru wykonania manewru kierunkowskazem.

2. Mocno skręć koła w stronę miejsca, na które zamierzasz wjechać.

3. Upewnij się, że boczne lusterka są właściwie ustawione, tak aby móc kontrolować boki i rogi samochodu. Podczas cofania oszacuj odległość, spoglądając w lusterko wsteczne lub przekręcając głowę w prawo i patrząc przez tylną szybę.

4. Gdy tył auta znajdzie się w pozycji równoległej do linii miejsca parkingowego lub sąsiadujących samochodów, wyprostuj koła i zajmij miejsce postojowe. Pamiętaj o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca po obu stronach auta, aby można było z niego wysiąść.

5. W sytuacji, gdy twój samochód znajdzie się zbyt blisko innych aut, nie wahaj się wykonać korekty manewru albo zacznij od początku.