Ekspert wyjaśnia

Pojazd dla kierowcy niepełnosprawnego

7 grudnia 2008

Pytanie: Gdzie kupić samochód dla niepełnosprawnego?

Odpowiedź: Tylko nieliczne koncerny usiłują zauważyć w swoich ofertach niepełnosprawnego klienta. A ten, jest dla sieci handlowych koncernów samochodowych mało atrakcyjny i na swój sposób kłopotliwy. Obecnie w Polsce tylko Fiat, Toyota oraz Skoda realizują programy ukierunkowane na ten segment nabywców. 

FIAT - w programie "Autonomy" mamy do czynienia wyłącznie z określonym poziomem upustu cenowego, udzielanego przez dealera przy zakupie dowolnego modelu auta. Warunkiem skorzystania z takiego upustu jest okazanie ważnego orzeczenia lekarskiego określającego kategorię inwalidztwa. Trudno zatem nazwać to programem, skoro poza tym klient nie może już na nic innego liczyć. Odpowiednie oprzyrządowanie samochodu, pozostawione jest już do uznania samego nabywcy. Zaletą tego “systemu” jest niewątpliwie możliwość zakupu samochodu z cenowym bonusem u każdego dealera sieci Fiata.

TOYOTA - w ramach programu “Mobility” koncern oferuje samochód oprzyrządowany. Wartość oprzyrządowania zawiera się w cenie samochodu, lecz już podstawowa cena auta nie podlega zasadniczo jakimkolwiek upustom. Warto przy tym zauważyć, że Toyota rekomenduje klientowi wyłącznie “własne” rozwiązanie techniczne oprzyrządowania. Są to przede wszystkim proste mechaniczne urządzenia typu “ciągnij-pchaj” produkcji polskiej (Cebron), oraz szwedzkie, bardziej zaawansowane technicznie (Autoadapt). Sprzedaż takich pojazdów prowadzi jeden wyznaczony dealer, zlokalizowany w Łodzi. Klient, który indywidualnie zdecyduje się na zakup samochodu Toyota i sam dokona jego adaptacji przy pomocy innych urządzeń, musi liczyć się z problemami dotyczącymi gwarancji fabrycznej.

SKODA - w ramach programu “Przyjazne Auto”, niemal wszystkie modele nowych samochodów tej marki mogą być zaadaptowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w oparciu o urządzenia firmy Guidosimplex.
Osoby z dysfunkcjami narządów ruchu, lub opiekunowie osób niepełnosprawnych, mogą skorzystać z preferencyjnych warunków zakupu samochodów marki Skoda. Instalowane oprzyrządowanie jest wycenione osobno, a cena zawiera usługę montażu. W programie “Przyjazne Auto” udział bierze kilkunastu autoryzowanych dealerów Skoda Auto. Należy podkreślić, że samochód zaadaptowany w specjalistyczne oprzyrządowanie w Autoryzowanym Punkcie Serwisowym Skoda Auto, biorącym udział w programie, nie powoduje utraty gwarancji na samochód, a zastosowane urządzenia posiadają właściwe certyfikaty bezpieczeństwa, wymagane atesty i homologacje EU.

Należy docenić starania wymienionych koncernów o to, że dostrzegły potrzeby środowiska i sformułowały konkretną ofertę, czego nie uczyniły dotąd inne popularne na naszym rynku marki takie jak: Opel, Ford, firmy francuskie, koreańskie czy pozostałe japońskie.

Pytanie: Jaki samochód?

Odpowiedź:Zdecydowana większość osób, jak wskazują badania rynkowe, kieruje się przy zakupie pojazdu przede wszystkim ceną. Stąd naturalna i w pełni zrozumiała skłonność do kupowania samochodów używanych. Należy tu zdecydowanie podkreślić, że zakup samochodu używanego, w pełni uzasadniony ekonomicznie, wymaga - szczególnie w przypadku kierowcy niepełnosprawnego - bardzo dokładnego badania stanu technicznego. Problem, jaki występuje jednak w takiej sytuacji polega na tym, że większość tych aut, to auta po mniejszych lub większych kolizjach i wypadkach. W przypadku tych drugich jest to o tyle istotne, że konieczność adaptacji pojazdu, która polega na zamontowaniu dodatkowych urządzeń w komorze silnika, wymaga idealnego stanu technicznego, zgodnego z aranżacją fabryczną. Stosowanie w naprawach powypadkowych nieoryginalnych i często przypadkowych elementów standardowego osprzętu powoduje zmianę np. ilości i wolnej przestrzeni  pod maską, co w rezultacie uniemożliwia przykładowo, zainstalowanie w danym miejscu sprzęgła podciśnieniowego, umożliwiającego płynną zmianę biegów podczas jazdy. Wniosek stąd płynący oznacza, że klient decydujący się na zakup pojazdu używanego, który będzie następnie adaptowany, powinien przed zakupem zasięgnąć opinii technika, który będzie montował specjalistyczne urządzenia. Ryzyko kupienia samochodu, który okaże się ostatecznie autem, w którym trudno będzie zamontować oczekiwany zestaw dodatkowych urządzeń sterujących, jest zbyt dużym ryzykiem dla nabywcy.

W Polsce nie funkcjonuje jeszcze rynek wtórny oprzyrządowanych samochodów, który dałby wielu osobom szansę zakupu od razu samochodu gotowego do jazdy. Patrząc jednak na rozwój tego segmentu aut wydaje się to być tylko nieodległą kwestią czasu. Pierwszy poważny krok w tym kierunku wykonuje właśnie SPiNKa, rozpoczynając w tym serwisie budowę forum wymiany informacji o ofertach sprzedaży wszelkich dóbr służących osobom z naszego środowiska, jednakże ze szczególnym uwzględnieniem segmentu motoryzacyjnego, a przede wszystkim używanych oprzyrządowanych samochodów. Katalog ten nazywa się Auto MOTO, i służyć ma ułatwieniu przepływu informacji między naszymi sympatykami, o poszukiwaniu osób chętnych dokonać określonych zakupów, oraz tych, którzy chcieliby coś sprzedać lub zamienić.

Stowarzyszenie SPINKA