Obowiązujące z dniem dzisiejszym przepisy zawarte w tzw. ustawie hulajnogowej - jak to podkreśla wielu komentatorów - odzwierciedlają sytuację już od dawna panującą w ruchu drogowym. Zgoda! Przepisy przede wszystkim porządkują. Jednak zdecydowanie trzeba pamiętać o znaczeniu tak ważnej zmiany jak uznanie hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego jako ustawowo zdefiniowanego pojazdu. I już ten użytkownik nie jako pieszy, ale jako kierowca jest widziany przez prawo i tak też ponosi odpowiedzialność. A co z użytkownikami urządzeń wspomagających ruch?
Jacek Mnich, ekspert brd [kliknij]: - Skoro jestem kierującym pojazdem, to mam bardzo wiele sytuacji kiedy prawo nakazuje określone zachowanie, kiedy będzie wymagało tego zachowania, a w przypadku jego złamania będę ponosił odpowiedzialność karną. (…) Wreszcie! - co było moim osobistym dużym oczekiwaniem i naprawdę palącą potrzebą - w chwili gdy urządzenia transportu osobistego i hulajnogi elektryczne stały się pojazdami, wreszcie te osoby, które poruszają się tymi pojazdami będą opowiadały za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu, albo pod wpływem innych środków działających podobnie. Będą odpowiadały jak za wykroczenie określone w art. 87 Kodeksu wykroczeń! Jeżeli zostaną przyłapane na takim procederze, na złamaniu tego prawa. Sąd - jak najbardziej - może wymierzyć w stosunku do tych osób zakaz prowadzenia pojazdów, który będzie opiewał od 6. do 36. miesięcy. Jeżeli osoba z takim zakazem będzie poruszała się pojazdem w ruchu drogowym - wystarczy samo poruszanie się w ramach zakazu - to wówczas ta osoba wchodzi w sferę popełnienia przestępstwa. Art. 244 Kodeksu karnego mówi: kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu… i tutaj wymienia się m.inn. prowadzenie pojazdów. Odpowiedzialność z tytułu nietrzeźwości przy prowadzeniu tego typu pojazdu poszła w bardzo ostrym kierunku.
Przypomnijmy, iż ustawodawca tutaj poszedł dalej, zakazem tym objął także użytkowników urządzeń wspomagających ruch. Pamiętajmy o nim jadąc na tradycyjnej hulajnodze, rolkach, wrotkach czy innych urządzeniach sportowo-rekreacyjnych napędzanych siłą ludzkich mięśni. Od dzisiaj takie zachowania już nie są legalne zgodnie z art. 15a ustawy – Prawo o ruchu drogowym, gdzie w ust. 7 zapisano: Osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch zabrania się: 1) poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; (…). Będzie to wykroczenie z art. 97 Kodeksu wykroczeń.
Podobnie jak nasz ekspert pozostajemy w przekonaniu, że ta jednoznaczna regulacja zakazu poruszania się w stanie po użyciu alkoholu, odstraszy wielu nietrzeźwych kierujących hulajnogami elektrycznymi czy urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeń wspomagających ruch. Nie ma naszego przyzwolenia na takie zachowania! (jm)