Ekspert wyjaśnia

Wyprzedzanie najniebezpieczniejszym manewrem

23 sierpnia 2019

Wyprzedzanie najniebezpieczniejszym manewrem
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji potwierdza fakt, iż wyprzedzanie jest najniebezpieczniejszym manewrem w ruchu drogowym. - Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie - czytamy w portalu Policja pl. W wakacje 2018 roku z powodu nieprawidłowo wykonanego wyprzedzania doszło do 352 wypadków, w których zginęło 56 osób a 422 zostało rannych. Należy zaznaczyć, że wśród wszystkich przyczyn wypadków drogowych to właśnie ten błędnie wykonany manewr powodował największe prawdopodobieństwo powstania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Policjanci radzą i przypominają, że kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

-m a odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,

- kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,

- kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.