Ekspert wyjaśnia

Z winy pasażera

8 grudnia 2022

Z winy pasażera
(fot. PIXABAY)

Czy zachowanie pasażera może być przyczyną wypadku? W 2021 roku zidentyfikowano w Polsce 125 takich wypadków, w których 5 osób zginęło, a 121 zostało rannych*). W jaki sposób zachowanie pasażera może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy? Rozprasza kierowcę.

- Można odwracać uwagę kierującego na różne sposoby. Nieświadomi zagrożenia pasażerowie zachęcają kierowcę, aby zobaczył to, co mają mu do pokazania w telefonie czy wskazują obiekty, co powoduje, że prowadzący musi odrywać wzrok od drogi. Innym powodem rozproszenia za kierownicą może być kłótnia, więc zalecam, aby trudne i pełne emocji rozmowy odłożyć na inną okazję. Ekstremalne sytuacje mają miejsce, gdy pasażer na przykład chwyta kierownicę - wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

W przypadku młodych osób pasażer lub pasażerowie mogą mieć jeszcze większy wpływ na styl jazdy kierowcy. Mogą rozpraszać nie tylko poprzez głośne rozmowy, ale także zachęcać osobę za kierownicą do bardziej agresywnego i niebezpiecznego sposobu jazdy: rozwijania nadmiernej prędkości, wymuszania pierwszeństwa i nieprawidłowego wyprzedzania, które są głównymi przyczynami wypadków. - Dodatkowym zagrożeniem w przypadku młodych kierowców może być chęć zaimponowania rówieśnikom, przy jednoczesnym braku doświadczenia i przecenianiu własnych umiejętności - dodaje Adam Bernard.

Mimo że pasażerowie są najmniej liczną grupą wśród sprawców wypadków*), mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że również i oni są uczestnikami ruchu oraz błędnie zakładać, że niezależnie od tego, co dzieje się w aucie, nie powinno to zdekoncentrować kierowcy. Tymczasem dbanie o to, aby jazda przebiegała bezpiecznie, a atmosfera w aucie sprzyjała skupieniu uwagi kierującego na czynnościach bezpośrednio związanych z prowadzeniem, leży także w interesie pasażerów. Nie zapominajmy, że pasażerowie również mogą ponieść konsekwencje, kiedy poprzez swoje nieodpowiednie zachowanie na przykład popełniają wykroczenie lub narażają innych na niebezpieczeństwo utraty życia.

- Obowiązkiem kierowcy w sytuacji, gdy pasażer przeszkadza w prowadzeniu samochodu, jest zwrócenie uwagi na problem i poproszenie o zaprzestanie takiego zachowania. Jakkolwiek niezręczne może się to wydawać w pewnych okolicznościach, naprawdę warto na pierwszym miejscu postawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu - radzi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

*) policja.pl