Ekspert wyjaśnia

Złota godzina na drodze

13 października 2022

Złota godzina na drodze
(fot. PEXELS)

Złota godzina, czyli czas tuż przed zachodem słońca lub tuż po wschodzie, szczególnie atrakcyjny do robienia zdjęć, stanowi jesienią zagrożenie dla kierowców. Nisko położone nad horyzontem słońce może oślepiać kierujących, co prowadzi do ryzyka zaburzenia procesu widzenia i zmniejszenia zdolności rozpoznawania przedmiotów. Może to utrudnić zauważenie odpowiednio wcześniej niebezpiecznej sytuacji na drodze czy niechronionych uczestników ruchu. Pomocne będą nie tylko wysokiej jakości okulary wyposażone w filtry UV i posiadające właściwości polaryzujące, warto używać również osłon przeciwsłonecznych, jechać wolniej niż zwykle i zadbać o czystość przedniej szyby.

Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą:

         1. Upewnij się, że przednia szyba jest czysta – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oprócz używania wycieraczek na zewnątrz, przetrzyj szyby od wewnętrznej strony wilgotną ściereczką.

         2. Zwolnij. Kuszące jest kontynuowanie jazdy z prędkością, z jaką zwykle jeździsz, mając nadzieję, że natężenie silnego światła słonecznego w polu widzenia będzie trwało bardzo krótko lub że coś przesłoni błysk. Tymczasem może być już za późno. Używaj osłon przeciwsłonecznych w samochodzie zamiast polegać wyłącznie na okularach przeciwsłonecznych i zwolnij, gdy oślepia cię blask słoneczny.

         3. Postaraj się przewidzieć wpływ olśnienia* na ciebie i innych kierowców. Rażący błysk światła może oślepić i spowodować niebezpieczną chwilową utratę widzenia. Słońce może nagle pojawić się zza drzew, budynków i innych przeszkód, zwłaszcza gdy kierujesz się na zachód głównymi drogami lub wjeżdżasz na wzgórza.

- Może wydawać się, że jazda w czasie tzw. złotej godziny będzie łatwiejsza w mieście, bo częściową ochronę przed promieniami słonecznymi daje zagęszczona zabudowa. Jednak to rodzi dodatkowe zagrożenie, ponieważ może uśpić czujność kierowcy, który nie spodziewa się nagłego oślepienia, jednak błyski silnego światła mogą pojawiać się w lukach między budynkami – zwraca uwagę Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

* Olśnienie, z ang. glare, utrata sprawności widzenia lub dyskomfort powodujący obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów czy przedmiotów. Z olśnieniem możemy mieć do czynienia wówczas, gdy natężenie światła jest większe niż to, do którego przystosowane są nasze oczy.