Legislacja

80% pracodawców chce wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni

30 sierpnia 2021

80% pracodawców chce wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni

Minister Zdrowia przygotował roboczy projekt nowelizacji ustawy, w któym proponuje uchwalenie przepisów umożliwiających pracodawcy dostęp do informacji o szczepieniu pracowników. Konfederacja Lewiatan w pierwszych dniach sierpnia zapytala pracodawców czy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników. Odpowiedź - w 80% TAK. Rząd propozycję ma rozpatrzyć jutro.

Według projektu noweli ustawy o zwalczaniu COVID-19 (zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych rządu), który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych, pracodawca otrzyma dostęp do informacji, czy jego pracownik został zaszczepiony. Celem zmian przede wszystkim jest bezpieczeństwo pracowników, Skierowanie tych zaszczepionych do kontaktów z klientami, a pozostałej grupy do innych zadań. Ponadto, jak wynika z opisu projektu, pracodawca będzie mógł wysłać pracownika, który nie jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub nie przeszedł zakażenia koronawirusem, na urlop bezpłatny lub delegować go do innych zadań. Informacje o zaszczepieniu będą mogły być wymagane także przed nawiązaniem stosunku pracy. - Dodatkowo projektowane regulacje mają dawać możliwość weryfikacji przez przedsiębiorców, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciwko COVID-19 - poinformował minister zdrowia. Dodał: - Żyjemy w dobie epidemii i potrzeba nam rozwiązań gwarantujących ograniczenie transmisji wirusa. (…) Musimy też dać pracodawcom narzędzia, które pozwolą im zachować ciągłość działalności firmy. Niezaszczepiony pracownik jest ryzykiem i trudno temu zaprzeczyć. Nikt nie wprowadza do przepisów prawa do zwolnienia niezaszczepionych - podkreślił Adam Niedzielski. Sprawdzeniu zaszczepienia przeciw COVID-19 mają być poddawani także klienci.

Pracodawca ma te informacje pozyskiwać korzystając z systemu informatycznego. W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia.

Portal Prawo.pl ocenia, iż przepisy zostały przygotowane na wzór francuski. Rząd ma się zająć projektem rozporządzenia na swoim pierwszym posiedzeniu we wrześniu, czyli w najbliższą środę. (jm)

Słowa kluczowe koronawirus pracodawca