Legislacja

A może dożywotnia tablica rejestracyjna?

5 lipca 2018

A może dożywotnia tablica rejestracyjna?
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Poseł Piotr Liroy-Marzec zaadresował do ministra infrastruktury interpelację z propozycją dożywotnich tablic rejestracyjnych dla pojazdów.

Pomysł powstał na fali informacji dotyczących obowiązujących już zmian dotyczących rejestracji pojazdów oraz nowych wzorów tablic rejestracyjnych. Konkretnie przepisów umożliwiających stosowanie jednej tablicy rejestracyjnej dla wielu pojazdów oraz dopuszczenie tablic o wymiarach dopasowanych do pojazdów importowanych z USA i Japonii. Uzasadniając swój pomysł poseł przywołuje także zapowiedziane odstąpienie (z dniem 1 października 2018 r.) od obowiązku legitymowania się podczas kontroli drogowej dokumentem ważnej umowy OC oraz dowodem rejestracyjnym. Wszystkie wymienione to bardzo ważne udogodnienia dla ośrodków badawczych czy przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą samochodów oraz oczywiście wszystkich kierowców.

Poseł pisze: - W ostatnim czasie do moich biur poselskich w Kielcach oraz w Warszawie licznie zgłaszają się mieszkańcy, którzy mają problem z rejestracją zakupionych pojazdów. Skarżą się oni na duże kolejki w wydziałach komunikacji. Wielogodzinne oczekiwanie na załatwienie sprawy, konieczność kilku wizyt w urzędzie, brak możliwości załatwienia rejestracji pojazdu przez Internet zmuszają obywateli do wykorzystywania na ten cel urlopów wypoczynkowych. Obecnie każda tablica rejestracyjna odpowiada kodowi powiatu, wskutek czego należy dokonać przerejestrowania w prawie każdym przypadku zakupu pojazdu. Wydanie nowych tablic rejestracyjnych przedłuża całą procedurę. W przypadku gdy tablice rejestracyjne zostałyby przypisane do danego pojazdu - od momentu rejestracji w kraju aż do zbycia poza terytorium Polski lub jego utylizacji - procedura rejestracji pojazdu przebiegałaby dużo szybciej. W takim przypadku część pozostałych formalności mogłoby ulec cyfryzacji, co jest faktem w niektórych krajach Unii Europejskiej. Rozwiązanie mające na celu wprowadzenie jednej tablicy rejestracyjnej na całe „życie” pojazdu byłoby korzystne dla obywateli i dla administracji publicznej. Piotr Liroy-Marzec przypomina, iż już w styczniu ubiegłego roku wystosował pytanie w tej sprawie do resortu i ówczesny przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wiceminister Jerzy Szmit, odpowiadając informował, iż ministerstwo rozważy pomysł. Choć miało mieć to miejsce „po wdrożeniu programu CEPiK 2.0” poseł pyta:

1. Czy obecnie prowadzone są prace mające na celu wprowadzenie jednego numeru rejestracyjnego pojazdu od momentu rozpoczęcia eksploatacji, aż do jego wycofania z ruchu?

2. Czy ministerstwo rozważało wprowadzenie regulacji mających na celu zmniejszenie liczby oczekujących w wydziałach komunikacji jednostek samorządu terytorialnego?

3. Czy ministerstwo prowadziło konsultacje społeczne lub planuje je przeprowadzić w ramach prac nad wspomnianym projektem?

Poinformujemy o odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury. (jm)