Legislacja

Konieczne zaświadczenie lekarza

7 sierpnia 2020

Konieczne zaświadczenie lekarza
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Stan epidemii trwa, rząd apeluje o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa. Niestety podejmuje także dalsze uregulowania, tymczasem zmiany stosownego rozporządzenia. Planuje także zmiany ustawowe.

Nowe rygory. Jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski Polska podzielona została na "czerwone", "żółte" i "zielone" powiaty. Rygory w związku z wciąż wysokimi notowaniami nowych przypadków koronawirusa. Podział ten będzie obowiązywał od najbliższej soboty. Właśnie tam, w powiatach, gdzie wzrost zakażeń jest największy ponownie wprowadzone zostają obostrzenia. - Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów [z ogólnej liczby 400 w całym kraju - przypis. red.], w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) wprowadzamy obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej – zapowiedział Szumowski. - Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń - podsumował sytuację.

Podczas tej samej - wczorajszej - konferencji prasowej głos zabrał także wiceminister Janusz Cieszyński podkreślając: - Do konsultacji skierujemy sprawy: noszenie maseczek, ograniczenie miejsc siedzących w komunikacji, ograniczenie liczby osób na uroczystościach. (…) Jeśli ktoś nie może nosić maski, konieczne będzie zaświadczenie medyczne - powiedział Cieszyński.

Zmiany legislacyjne. Wydane zostanie stosowne rozporządzenie (obowiązujące od 8.8.br.), w którym wyszczególnione zostaną określone tereny, ograniczenia pojemności komunikacji miejskiej, maseczki powrócą do przestrzeni publicznej. Autobusami i pociągami będzie mogło pojechać tyle pasażerów, ile wynosi połowa założonej pojemności pojazdów. W autobusach, tramwajach itd. aktywnie kontrolowany będzie obowiązek posiadania maseczki i właściwego jej używania. Dokonuje ich policja: - Osoby, które nie stosują się do obowiązku zakrywania nosa i ust, będą musiały liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Taką sankcją jest możliwość ukarania mandatem karnym nawet w wysokości do 500 zł - podkreślił kom. Marcin Fiedukowicz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Przypomnijmy, jeżeli sprawa trafi do sanepidu, tu kara administracyjna to nawet – 30 tys. zł. Podobnie wraca przepis zakrywania nosa i ust w pojazdach prywatnych jeżeli podróżujący w aucie nie są osobami współmieszkającymi. Oczywiście przepis nie dotyczy dzieci do lat 4 oraz osób, którym stan zdrowia nie pozwala na noszenie maseczek.

Od 1 września ustawowo wprowadzony ma zostać obowiązek posiadania i okazywania oświadczenia o stanie zdrowia, jeżeli powoduje on niemożliwość zasłaniania twarzy. W zaświadczeniu określone będą przeciwwskazania do noszenia maseczki. Minister w swojej wypowiedzi podkreślał, że alternatywą dla klasycznej maseczki jest przyłbica.

- Dla uniknięcia jakichkolwiek nieporozumień zechcemy w trybie pilnym doprecyzować zapis o obowiązku zasłaniania nosa i ust, tak by przedstawiciele podmiotów handlowych mieli pełną jasność, że nie powinni obsługiwać klientów narażających innych na zakażenie - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak się dowiadujemy – nie jest wykluczone, że projektem zmian stosownej ustawy Sejm zajmie się już w przyszłym tygodniu. 16. posiedzenie plenarne zaplanowane jest na 14. sierpnia.

Natomiast najnowszy projekt rozporządzenia – Projekt z dnia 6 sierpnia 2020 r. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - w dniu wczorajszym trafił do konsultacji. (jm)