Legislacja

Kto może skorzystać z prawa do blokady alkoholowej?

4 sierpnia 2016

544-7.JPG (600×450)

Na czym polega działanie blokady alkoholowej? Otóż, uniemożliwia uruchomienie pojazdu, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dcm sześc. Jest ona połączona z zapłonem, co wymaga od kierowcy poddania się kontroli trzeźwości przed każdym uruchomieniem pojazdu. Montażu w aucie może dokonać jedynie producent urządzenia lub jego upoważniony przedstawiciel.

(544-7 fot. Jola Michasiewicz)

Kierowcy wobec których orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów otrzymali możliwość skrócenia o połowę kary. W tym czasie muszą posiadać zamontowaną w pojeździe blokadę alkoholową. Kierowcy, którym odebrano uprawnienia dożywotnio – po dziesięciu latach mają możliwość wystąpienia o zmianę zakazu. Tu sąd podejmie decyzję, po zbadania wszelkich okoliczności np. opinię środowiskową. W sytuacji pozytywnej decyzji sądu – w pojeździe także musi być zainstalowana blokada (ta będzie obowiązywała przez trzy lata). Jeżeli kierowca objęty nakazem blokady wsiądzie do auta bez takiego urządzenia, straci prawo jazdy na rok. Po tym czasie trzyletni obowiązek jazdy z blokadą rozpocznie się od nowa. Nadto w prawie jazdy wpisany zostaje specjalny kod “69” (rubryka nr 12) i będzie dotyczył wszystkich kategorii uprawnień.

Tę możliwość warunkowego skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów, którą wprowadziła nowela ustawy – Prawo o ruchu drogowym (obowiązuje od 18 maja 2015 r.) wielu uznało za mocno kontrowersyjną. Wątpliwym jest dlaczego po prawomocnym wyroku, kara ma być skracana? Dzisiaj już w życie weszły wszystkie niezbędne rozporządzenia, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapis zaczął działać. Eksperci bronią, że to dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy zmienili swoją dotychczasową postawę. My mamy wątpliwość, kto będzie oceniał czy taka resocjalizacja już nastąpiła? Blokada ma kosztować ok. 5 tys. zł, jej montaż ok. 500 zł, urządzenie ma być kalibrowane raz na rok – badanie w stacji diagnostycznej za 50 zł. Czyli nie jest to wielki koszt.