Legislacja

Od jutra nowe ograniczenia covidowe, także w komunikacji miejskiej

14 grudnia 2021

Od jutra nowe ograniczenia covidowe, także w komunikacji miejskiej
(fot. PIXABAY)

Z dniem 15 grudnia br. w transporcie zbiorowym ma obowiązywać limit podróżnych obniżony do 75 proc. Przewoźnicy oceniają - to fikcja, szczególnie w miastach gdzie w komunikacji nie ma numerowanych miejsc, a dynamika wymiany pasażerów ogromna. I pytają kto miałby kontrolować noszenie maseczek przez pasażerów? Limity w pojazdach? Czy sprawdzać paszporty covidowe?

Adam Niedzielski, minister zdrowia zapowiedział obostrzenia w związku z kolejną falą epidemii COVID-19. To niezwykle ważne dla nas wszystkich, dla naszego zdrowia i życia. Wróćmy do zapowiedzi, a dokładnie obostrzeń w komunikacji publicznej. Od 15 grudnia br. ma obowiązywać 75% limit podróżnych w transporcie zbiorowym. - W przypadku transportu miejskiego będą fikcją - oceniają przewoźnicy. Kto miałby sprawdzać pasażerów? Kierowcy? Motorniczy? Kto ma liczyć podróżnych na każdym przystanku? - pytają. Przewoźnicy zwracają uwagę, iż nie dysponują zapasowymi autobusami czy tramwajami, dla przewozu wszystkich pasażerów (przy zastosowaniu się do ogłoszonego limitu). Przecież kierujący pojazdami są odpowiedzialni za bezpieczne prowadzenie pojazdu, ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest właśnie bezpieczne prowadzenie pojazdu - uzasadniają. Zwracają też uwagę, że - z formalnego punktu widzenia - nikt oprócz policji nie ma takich narządzi, aby kogoś wyprosić z pojazdu.

Kolejna wątpliwość - czy ograniczenia mają dotyczyć wyłącznie osób niezaszczepionych. Kto będzie weryfikował posiadanie przez pasażera certyfikatu covidowego? Jak było wcześniej? Też nikt nie sprawdzał ilości pasażerów, a jedynie część pojazdu została wygrodzona, a pasażerowie informowani o obowiązujących limitach. Przewoźnicy mimo zmniejszonej liczby podróżujących nie ograniczali liczby kursów, tak aby następowało naturalne rozluźnienie w pojazdach. Nie stworzono - mimo wcześniejszych doświadczeń - odpowiedniej rezerwy taborowej. Np. poprzez niekasowanie najlepszych z wycofywanych pojazdów - podkreślają eksperci.

I jeszcze jeden element – nasza społeczna odpowiedzialność. Nadal część pasażerów nie chce zastosować się do dziś obowiązujących ograniczeń.

Dziś podczas obrad plenarnych w Sejmie RP przywołana została następująca – niezwykle smutna – statystyka wg ministerstwa zdrowia: Od 4 marca 2020 r. (chwili, gdy odnotowano pierwsze zachorowanie na COVID) zmarło 88 tys. Polaków zarażonych właśnie na COVID! (jm)