Legislacja

Prawo jazdy utracone w epidemii

31 marca 2020

Prawo jazdy utracone w epidemii
Punkt 4b – data ważności prawa jazdy (fot. archiwum)

Koronawirus atakuje, atakuje na wielu frontach. Pojawia się wiele sytuacji trudnych do przewidzenia jeszcze w pierwszych dniach upływającego miesiąca. Takim przykładem jest sytuacja utraty prawa jazdy z powodu przekroczenia terminu obowiązkowych badań lekarskich np. dla osób z wadami wzroku, nakazu prokuratorskiego, postanowienia starosty itd.

- W najbliższym czasie wielu kierowców może stracić uprawnienia do kierowania - zwracają uwagę media. Problem polega na tym, iż odnowienie badań w sytuacji epidemii najczęściej jest niemożliwe. Co w takiej sytuacji? Zaleceń nie ma. A uprawnienia stają się nieważne. W trakcie kontroli drogowej kontrolujący zatrzyma dokument i ten prześle do starostwa, tam wydania zostanie decyzja o zatrzymaniu. Kierowcy, którzy znaleźli się w tej sytuacji usilnie poszukują otwartych gabinetów lekarskich. Pracownie podjęły decyzje o wstrzymaniu pracy placówek i tymczasem termin wizyt odroczyli np. do końca kwietnia. Informują swoich klientów: - Czekamy na zapowiadane przez rząd decyzje dotyczące odroczenia konieczności wykonywania badań medycyny i psychologii pracy. Jednak kierowcy podejmują także decyzję jazdy z nieważnym dokumentem narażając się na grzywnę nawet do 5 tys. zł.

Muszą też pamiętać, iż w sytuacji gdy dojdzie do kolizji drogowej - ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Policjanci jeszcze kilkanaście dni wcześniej przypominali: - Policjant będzie wymagał przy kontroli prawa jazdy, które uprawnia do kierowania pojazdem. Jeśli zauważy, że data ważności dokumentu (punkt 4b) lub data ważności uprawnień (punkt 11) minęła, to podejmie odpowiednie kroki. W pierwszym przypadku funkcjonariusz zatrzyma prawo jazdy, zaś w drugim potraktuje kierującego jako kogoś bez uprawnień. Przy czym podkreślam, że to są dwie daty, które mogą, choć nie muszą, się różnić. Na jednym dokumencie mogą też znaleźć się różne daty ważności uprawnień poszczególnych kategorii - tłumaczył podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Kiedy zostaną podjęte i zaczną obowiązywać decyzje dla uregulowania tego problemu? Będziemy informowali. (jm)

Słowa kluczowe badania lekarskie prawo jazdy