Legislacja

Hulajnogi, a jednak jest projekt i są konsultacje

15 maja 2020

Hulajnogi, a jednak jest projekt i są konsultacje
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Nomen omen 13. maja odpowiadając na pytania Czytelników próbowaliśmy przeprowadzić rachunek matematyczny przed którym postawiliśmy pytanie, czy w tym sezonie letnim ustawodawca wreszcie przygotuje nowy projekt definicji UTO – urządzenia transportu osobistego i innych przepisów regulujących zagadnienia używania np. hulajnóg elektrycznych. I stało się już 14. na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego mamy do wglądu projekt z dnia 12 maja 2020 r. ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zapowiedziano konsultacje trwające do 15 czerwca br.

Resort infrastruktury pracował od lipca ubiegłego roku nad zgłoszonymi opiniami, często wykluczającymi się – jak to podkreślano. Zadanie okazało się niezwykle trudne, a jednak. Dla przykładu popatrzmy jakim zmianom podlegała ta podstawowa definicja – właśnie UTO:

Urządzenie transportu osobistego (wersja 30.7.2019): „47b) urządzenie transportu osobistego – urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h;

Urządzenie transportu osobistego (wersja 12.5.2020): „47b) urządzenie transportu osobistego – pojazd o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m i długości nieprzekraczającej 1,25 m, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe, wyposażony w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h; określenie to nie obejmuje wózka inwalidzkiego”.

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie obowiązujących dziś przepisów i pomieszczonych w projekcie propozycji. Dokonajcie Państwo własnej analizy i piszcie – skorzystajmy z możliwości konsultacji. (jm)

Czekamy na korespondencję: tygodnik@prawodrogowe.pl