Legislacja

Punkty karne na rok, w word-ach kursy redukujące

29 maja 2023

Punkty karne na rok, w word-ach kursy redukujące
Sejm 26.5.2023 r. (fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu RP)

W Sejmie w miniony piątek - 26 maja br. odbyło się głosowanie, które ostatecznie zakończyło procedowanie w Sejmie i Senacie ustawy nazwanej popularne jako LEX-UBER z wrzutkami. Kierowcy na usunięcie tzw. punktów karnych nie będą musieli czekać dwa lata - jak to zapisano w obowiązujących przepisach - ale już tylko rok. Powróci możliwość ich redukcji (6 punktów raz na pół roku) w ramach szkoleń organizowanych w word-ach. Czyli w tym zakresie wracają przepisy obowiązujące do 2022 r.

Uchwalono także przepisy mające poprawić bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przewozów przez tzw. taksówki na aplikację. Cześć zmian zaproponowanych przez senatorów nie uzyskało akceptacji resortu cyfryzacji i ostatecznie także posłów. Według noweli przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą obowiązkowo musieli weryfikować osoby i uprawnienia, niekaralność kierowców taksówek. Ustawodawca przewidział niemałe - np. 1 mln zł - kary za nieprzestrzeganie tych zaostrzonych przepisów. Ważną zmianą jest przepis wprowadzający automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy (bez wniosku i nawet obowiązującej dziś symbolicznej opłaty), automatycznie po upływie okresu zatrzymania.  

Czyli ryzyko utraty prawa jazdy ustawodawca zmniejszył – podkreślmy wysokość mandatów pozostaje bez zmian, ale czy będzie bezpieczniej? (jm)