Legislacja

Rowery i hulajnogi jednak bez tablic rejestracyjnych

21 czerwca 2021

Rowery i hulajnogi jednak bez tablic rejestracyjnych
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Jak informowaliśmy [kliknij] Stowarzyszenie LDZ Zmotoryzowani Łodzianie skierowało do Ministerstwa Infrastruktury prośbę o rozważenie możliwości wprowadzenia tablic rejestracyjnych dla szerszej grupy pojazdów. Pomysł nie jest nowy. Odpowiedź resortu zdecydowana.

Autorzy petycji uzasadniali, iż na drodze publicznej nie można być anonimowym, co jest niezwykle ważne w sytuacji gdy dojdzie do wykroczenia, czy wypadku drogowego. Taki obowiązek byłby ważny dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do Ministerstwa Infrastruktury apelowano o unormowanie i uzupełnienie regulacji prawnych dotyczących rowerów, hulajnóg i innych pojazdów elektrycznych. Te wymienione miałyby mieć tablice rejestracyjne. Dziś znamy już stanowisko resortu.

Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało negatywnie wskazując, iż tablice rejestracyjne montowane są tylko w pojazdach „objętych wspólnotowymi regulacjami w zakresie homologacji. Cytujemy fragment: - Informujemy, że odpowiednio do Dyrektywy Rady 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów i art. 71 ust. 1 oraz art. 73 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym rejestracją mogą być objęte pojazdy, które są jednocześnie objęte wspólnotowymi regulacjami w zakresie homologacji pojazdów, dla których wydaje się dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne. Rowery i hulajnogi nie podlegają zarówno wspólnotowej, jak i krajowej procedurze homologacji typu pojazdu. W związku z tym rowery i hulajnogi nie podlegają obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zmian w tym zakresie.

I właśnie rowery, hulajnogi elektryczne nie mieszczą się w przywołanej regulacji. Resort zmian prawa nie przewiduje. Stowarzyszenie poinformowało, iż ponownie wystosowało pisma o tablice/numer identyfikacyjny do najważniejszych polityków w Polsce. (jm)