Legislacja

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy (tepj) – dziś dopiero początek wdrażania

7 sierpnia 2023

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy (tepj) – dziś dopiero początek wdrażania
(fot. Ministerstwo Cyfryzacji. mat. prasowe)

- Zdajesz i jedziesz! - rozpoczynamy wdrożenie tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Resort przypomina, iż żeby od razu po zdanym egzaminie państwowym na prawo jazdy móc kierować samochodem, już nie trzebaczekać na wydanie plastikowego dokumentu. - Tymczasowe prawo jazdy będzie dostępne w mObywatelu. Usługa będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś - podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Minister wyjaśnia. - Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Z tej usługi w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne - z wyżej wymienionych grup kategorii.

- Nową usługę będziemy wdrażać przez kilka dni, zgodnie z najlepszymi standardami wprowadzania zmian w aplikacjach. Myślę, że już przyszłego tygodnia powinna być ona dostępna dla każdego, kto nabędzie nowe uprawnienia i będzie miał zainstalowanego mObywatela. To bardzo wygodne rozwiązanie - możemy od razu ruszać w drogę, a prawo jazdy mamy w swoim smartfonie - dodaje minister.

Jak to działa?

- od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem,

- egzaminator (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu,

- dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do Starosty,

- w CEK tworzone jest Twoje tymczasowe prawo jazdy,

- w aplikacji mObywatel otrzymujesz powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu.

Dzięki nowej usłudze:

- masz bieżący wgląd w swoje dane,

- dostaniesz informację o zdarzeniach związanych z tymczasowym prawem jazdy i posiadanymi uprawnieniami (PUSH).

Pamiętaj, że nie musisz okazywać cyfrowej wersji prawa jazdy przy kontroli drogowej - policja może sprawdzić dane kierowcy w systemie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji