Legislacja

Ułatwienia w transporcie w związku z wojną rosyjsko-ukraińską

7 marca 2022

Ułatwienia w transporcie w związku z wojną rosyjsko-ukraińską
Konferencja prasowa, 4.3.2022 Ministerstwo Infrastruktury (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o szeregu wprowadzanych ułatwień transportowych, przede wszystkim dla realizacji działań pomocowych. Natomiast z dniem 4 marca obowiązują tymczasowe odstępstwa dotyczące kierowców zawodowych. - Wyjątkowe okoliczności uzasadniające tymczasowe odstępstwa są podyktowane sytuacją kryzysową spowodowaną rosyjską agresją wojskową na Ukrainę. Obecny brak kierowców i przyszła niepewność co do powrotu obywateli Ukrainy do zawodu stanowią wyzwanie dla efektywnego funkcjonowania jednolitego rynku Unii Europejskiej – podkreślał minister Andrzej Adamczyk.

W związku z toczącą się wojną rosyjsko-ukraińską Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych, by usprawnić pomoc humanitarną dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy - informuje resort. - Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy szereg ułatwień w transporcie. Chodzi m.in. o nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy pociągami PKP Intercity, bezpłatne przejazdy po polskich drogach transportów humanitarnych czy wprowadzenie czasowych odstępstw w stosowaniu przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdów - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, podczas konferencji prasowej [kliknij].

Ułatwienia na drogach. Jak czytamy w komunikacie resortu w zakresie przygotowywanych ułatwień w przejazdach po polskich drogach: - W ramach pakietu ułatwień dotyczących przejazdów po polskich drogach transporty humanitarne zostały zwolnione z opłat w systemie e-toll. Dotyczy to przejazdów drogami płatnymi, także  tymi, które są administrowane przez operatorów komercyjnych. Samochody na ukraińskich rejestracjach mogą się także poruszać bezpłatnie płatnymi odcinkami dróg w Polsce. Wdrożona została również szybka ścieżka zwalniania z obowiązku posiadania zezwoleń dla samochodów ciężarowych wykonujących przewozy humanitarne. Działania te są koordynowane przez  Ambasadę Ukrainy w Polsce. W praktyce dla kierowców oznacza to zwolnienie z konieczności posiadania zezwolenia drogowego. Z ułatwień mogą korzystać także podmioty z innych krajów, które organizują przewozy pomocy humanitarnej dla Ukrainy przez Polskę.

Ułatwienia dla kierowców zawodowych. Jak już informowaliśmy [kliknij] wprowadzone zostały tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu. Polska, działając na podstawie art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 561/2006, postanowiła wprowadzić tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6 ust. 1-3, art. 7 oraz art. 8 ust. 8 ww. rozporządzenia dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe osób i rzeczy. - Wprowadzenie odstępstw od stosowania przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu dla kierowców pomoże zachować płynność realizacji przewozów osób i rzeczy w krajowym i międzynarodowym transporcie drogowym. Nie możemy pozwolić na zachwianie dostępu do dóbr przewożonych drogowo. Liberalizacja przepisów o czasie pracy kierowców wychodzi naprzeciw postulatom branży transportowej - podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Odstępstwa będą stosowane od 4 marca do 2 kwietnia 2022 r. [kliknij]. (jm)