Legislacja

Zabieramy dzieciom możliwość edukacji komunikacyjnej? Będą bezbronne!

9 grudnia 2016

85aa62251dc2bca5466e06bcb941681f6e1624df

Sławomir Moszczyński, instruktor nauki jazdy, Automobilklub Polski (551-99 fot. J. Michasiewicz)

Logistyka i przemieszczanie osób to jeden z elementów komunikacji, innymi elementami są odpowiedzialność i bezpieczeństwo. W dobie tak bardzo rozwiniętej motoryzacji wiedza z dziedziny bezpieczeństwa i znajomości ruchu drogowego stała się częścią naszego życia. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym już od najmłodszych lat powinny mieć możliwość edukacji komunikacyjnej.

W nowym roku szkolnym wchodzi w życie zmieniona podstawa programowa do szkoły podstawowej. NIESTETY zapomniano o bezpieczeństwie najmłodszych uczestników ruch, wiedza rodziców nie zawsze wystarcza, nie wszyscy mają prawo jazdy, doświadczenie kierującego czy śledzą aktualne zmiany. Młody człowiek musi wiedzieć dlaczego trzeba jeździć rowerem po drodze dla rowerów, jak bezpiecznie dojść do szkoły czy kto to jest pieszy?

Dlaczego tak ważna kwestia jak bezpieczeństwo już we wstępnej fazie edukacji jest zaniedbywana? Znajomość i umiejętność posługiwania się przepisami zapobiegłaby wielu nieszczęśliwym wypadkom.

Sławomir Moszczyński, Automobilklub Polski

Dzisiaj, 9 grudnia 2016 r. kończą się ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej prekonsultacje projektów podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania. Te mają obowiązywać już w roku szkolnym 2017-2018. Powyższa wypowiedź instruktora nauki jazdy do nasz kolejny głos w sprawie zapowiedzianej reformy edukacji. Niestety - pomimo zapowiedzi - zabrakło w niej troski o bezpieczeństwo dzieci na naszych niebezpiecznych drogach. Nie ma planu uczenia o zachowaniu na drogach! Dzieci powinniśmy uczyć systemowo, w sposób ciągły, rozpoczynając już od przedszkola, następnie właśni w kolejnych etapach szkolnych. Resort zapraszał do nadsyłania opinii, Drodzy Czytelnicy, i Wy prześlijcie swoje opinie, aby nie stało się tak jak to widzimy dzisiaj: e-mail: podstawaprogramowa@men.gov.pl

Po zakończeniu prekonsultacji - już w grudniu - projekty rozporządzeń podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej ramowych planów nauczania będą skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Przewidujemy, że projekty rozporządzeń będą podpisane przez Ministra Edukacji w drugiej połowie lutego - zapowiedział resort.

Projekty podstawy programowejhttps://men.gov.pl/projekt-podstawa-programowa

Projekt ramowych planów nauczaniahttps://men.gov.pl/projekty-ramowych-planow-nauczania

Redakcja Tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS